Ovívání vějířem – osvěžte se po Španělsku

Čvc 06 2019

Vějíř je překrásný módní doplněk, který je zároveň velice praktický – slouží k ovívání a ochlazování během horkých dnů. Zatímco ve Španělsku nebo Japonsku se jedná o běžný doplněk, v Čechách je zatím užíván jen zřídka. Avšak vlna veder, která k nám v posledních letech dorazila, si žádá tento trend změnit.

Vějíře sloužily k ochlazování, boji i v zemědělství

Existují dva základní druhy vějířů – pevný vcelku a skládací, zatímco ten pevný, typický pro Koreu, se takřka přestal vyrábět, skládací vějíře se měnily a vyvíjely.

První vějíře se užívaly k rozdmýchávání ohně, odstraňování plev od zrn a zatímco kdysi dávno v Japonsku používali samurajové železné vějíře jako zbraň, my se dnes setkáme spíš se zdobenými dekoračními vějíři či jednoduchými lehkými decentními vějíři k ovívání.

Až do 19. století si vějíře mohli dovolit pouze ti nejmajetnější, i proto se vzácné historické, zdobené barokní či luxusní hedvábné vějíře staly cenným sběratelským artiklem.

Od koňských vějířů k hedvábí

První vějíře se dělaly například z koňských oháněk, dřeva, palmového listí, pergamenu apod. Ve starověkém Řecku a Římě vějíře vyráběly z per pávů, evropští kněží se ovívali vějíři ve tvaru andělů.

A měnily se i vyobrazené vzory, malované vějíře byly zpočátku plné náboženských motivů, později výjevů z běžného života a v období secese se na vějíře dostaly dokonce reklamní slogany, tehdy ovšem také klesla natolik jejich kvalita, až postupně z většiny Evropy vějíře vymizely.

Udržely se ovšem typické španělské vějíře, se kterými nás dodnes oslňují flamenco tanečnice. Vějíř je totiž mimo jiné dodnes efektním tanečním doplňkem mnoha kultur.

Reklama
Rafinovaná mluva vějířů

Dámy uměly dříve za pomoci vějíře vyjádřit celou řadu signálů – od touhy po polibku až k vyzvání k tanci. Doba velkolepých bálů a honosných rób je sice pryč a na něco tak nenápadného, jako je úchop krajkového vějíře s drahokamy, patrně žádný muž nezareaguje. Přesto se třeba stylový puntíkatý vějíř bude skvěle hodit k vašim retro šatičkám v tanečních a v upocených chvilkách ho jistě s radostí využijete i k ovívání.

Vějíř k ochlazení i jako dárek z cest

Vějíře se staly poměrně typickým suvenýrem především ze Španělska a Japonska. Milým, praktickým a estetickým nápadem je podarovat vějíři hosty například na letní svatbě. Nebo na dětské oslavě rozdat takové vějíře, které si zároveň děti mohou pomalovat.

A tím zdaleka nejlepším nápadem bude vějíř nosit zkrátka celé léto v kabelce a používat ho pro jeho hlavní účel – k rychlému ochlazení. Navoníte-li si navíc vějíř lehkou citrusovou vůní nebo esenciálním olejem, bude vaše osvěžení dvojnásobné.

Vějíře v sobě mají cosi kouzelného a tajuplného, nás ženy přitahují podobně jako diadémy, perly nebo elegantní klobouky. Proč si tedy neudělat radost a nenaučit se konečně vějíř dramaticky otevírat a zavírat? Nebo s ním začít tančit třeba orientální tance…

 

 

Autor: Poznani-knihy.cz – nabízí více než 100 různých druhů vějířů

 

 


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.