Pár tipů pro šetření vodou

Dub 27 2017

Při sprchování, praní prádla a nakupování. Existují ovšem i další možnosti, jak snížit spotřebu vody. Češi s vodou šetří. V posledních letech snížili spotřebu vody na hlavu na 100 litrů za den. V Praze je asi na 115 litrů.  Asi 12 litrů denně je nutné k pití, přípravě jídla nebo k mytí nádobí. Větší část, asi 40 litrů, je použito na péči o tělo, koupání a sprchování. 30 litrů z toho odteče na toaletě při splachování. Na praní, úklid, mytí rukou a zalévání potřebují Češi denně asi 18 litrů na osobu za den.

Sprchování místo koupání

shutterstock_129598883

Češi snížili v posledních letech spotřebu vody na hlavu na 100 litrů za den

Na plnou vanu spotřebuje člověk asi 150 až 200 litrů vody. Při sprchování je to pouze 80 litrů. Kdo při mydlení zastavuje vodu, ušetří vody ještě více. U moderních armatur se dá nastavit a regulovat teplota vody přímo v stupních Celsia. Člověk nastaví rovnou požadovanou teplotu a nemusí dlouze otáček ovladačem než se na požadovanou teplotu trefí. To samozřejmě šetří vodu i peněženku.

Šetření při splachování

Asi čtvrtina spotřebované vody mizí denně na toaletě. Většina splachovacích nádob má dnes šetřící tlačítko. V případě, že toaleta není vybavena šetřícím tlačítkem, měli byste si nechat zabudovat způsob zastavení vody. Voda odtéká pouze tehdy, když je tlačítko stisknuto.

Co s myčkou

Zcela zaplněná myčka na nádobí je daleko ekonomicky efektivnější, než když člověk myje nádobí ručně. Při lehce znečištěném nádobí můžeme na myčce zvolit ekologický program. Moderní přístroje ho nabízejí. Člověk pak spotřebuje méně elektrické energie i vody.

Při praní prádla

Co platí pro mytí nádobí, platí i pro mytí prádla. Pračka by měla být spuštěna pouze jen tehdy, když je zaplněna, neboť jen pak pracuje efektivně. Moderní pračky šetří vodou a energií a disponují eko-programy, které jsou schopné vycházet s menším množstvím vody a nižší teplotou při praní. Kdo si nemůže dovolit šetřící pračku, může šetřit vodou tak, že vynechá předpírku a ušetří tím i oděvy.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Pět tipů pro kondiční cvičení doma

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..