Pomůcky pro bezpečný pohyb a uchopení v domácnosti

Dub 21 2021

Tělesná omezení ve starším věku vyžadují lepší zabezpečení při pohybu ve vlastním domě nebo bytě. K tomu slouží různá madla, rukojeti, úchyty a zábradlí, která mohou starším lidem doma na mnoha místech pomoci. Pomáhají především při časté závrati, při bolestech končetin a kloubů, ale také při nemocech srdce a cév. Navíc dokáží výrazně zlepšit soběstačnost a zmírňovat riziko pádu. I když doposud doma k žádnému úrazu nedošlo, nejvhodnější umístění madel, úchytů a rukojetí potřebujeme naplánovat a pak realizovat, což vyžaduje nějaký čas.

Madlo kovové komaxitové 568

Nechejte si poradit

Pokud plánujeme umístit do domácnosti pro starší lidi nějaké úchyty, madla, držadla nebo zábradlí, měli bychom se ptát, jaká omezení a jaké zvyklosti obyvatelé domu nebo bytu mají. Před rozhodnutím, kam tyto pomůcky rozmístit, je vhodné provést některé praktické zkoušky. Například si otevřeme balkonové dveře a šplháme přes práh. Kam by člověk při zakopnutí reflexívně hmatal? To by pak bylo vhodné místo pro umístění bezpečnostního madla nebo rukojeti.

Kde má úchyt smysl

Pomůcky pro držení jsou užitečné všude tam, kde se člověk potřebuje při stání zachytit nebo v případě, že je pro něj obtížné vstát a sednout si. Pro mnohé křehké seniory je velmi užitečné pevně fixované malé zábradlí na okraji lůžka. Pro pocit bezpečí je praktické madlo umístěné vedle skříně, ve sprchovém koutě nebo na okraji vany, stejně také u umyvadla nebo vedle lednice. Pokud používáte při pohybu invalidní vozík nebo chodítko, je užitečné využít podpěry na WC, která umožňuje uchycení při obou stranách toaletní mísy. Tyto podpěry jsou nastavitelné na šířku, nemusí se montovat do podlahy, jsou fixované za toaletní mísu, dvoubodové nebo čtyřbodové. Pak jsou také důležitá madla montovaná vedle schodiště, ať už se pohybujeme k nejbližším dveřím pokoje, do prvního patra, dolů do suterénu nebo pak rovně po chodbě.
Různé tvary pomůcek

Existují přímá rovná madla, nebo madla ve tvaru V nebo L, rovná zábradlí pro chodby a schody, stejně jako pomůcky do rohu místnosti nebo sprchového koutu. Některá podpěrná madla lze sklopit, což je užitečné především v malých koupelnách nebo tam, kde jsou místnosti využívány i jinými osobami. Některá madla na WC nabízejí také vlastní držák na toaletní papír. Jaké řešení je nejvhodnější, závisí na vlastním tělesném omezení, na prostorových možnostech a zda se člověk pohybuje s chodítkem nebo na invalidním vozíku. Je také velmi užitečné se ptát, zda zdrsněný povrch madel umožňuje dostatečnou přilnavost i pro ruce, které jsou nakrémované nebo zpocené a pro jakou tělesnou hmotnost neboli nosnost je madlo určené.

Jak na montáž madla na stěnu

Každý domácí kutil ví, že s vrutem a hmoždinkou připevněné madlo drží ve stěně nejpevněji. V případě, že není podkladový materiál pevný nebo komplikovaný, je nutné si montáž vyjasnit s řemeslníkem. Ne každý model madla není vhodný pro vrtání do zdi. K dispozici jsou proto madla nebo úchyty, která mají pro uchycení ke stěně přísavky, je možné je lepit nebo upínat jiným způsobem. Způsob uchycení však ovlivňuje také limit vlastního nosného zatížení.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..