Pravidla stolování s osobou v domácí péči

Kvě 31 2017

Při péči o nesoběstačné rodinné příslušníky nebo jiné osoby v péči je často potřeba trpělivosti. Především při jídle.

Dosažení příjemné atmosféry

Je důležité těmto osobám vytvořit atmosféru, kterou by si při jídle přáli, kdyby jedli sami u stolu. Noční stolek, na kterém je tác s talířem polévky tak trochu takovou atmosféru ničí. Zeptejme se před jídlem, jak se mu jinak daří. Zdali ho nesouží bolesti nebo třeba jiné potíže, o kterých víme. V případě, že naše osoba nosí protézu, ptáme se, zda ji má v ústech.

K jídlu vstávat

Povzbuďte vaší osobu v péči, aby vstala k jídlu. Asi mu přitom budete muset pomoci a podpírat paže. preventivni rady a informace pro seniorySpolečné jídlo nabízí nesoběstačným lidem příležitost mobilizovat své vlastní síly. Aby sousta neuvízla v krku, člověk by měl sedět ve vzpřímené poloze, s rovnými zády a nohy v pravém úhlu. Lidé, kteří se potřebují stravovat v posteli, potřebují podporu, aby nedošlo k pádu v nakloněné poloze. K tomu slouží nejlépe polohovatelná lůžko, u kterého je možné naklonit podhlavník až do úhlu 70°. Velice šikovnou pomůckou při stravování v posteli je stolek na postranice, který se volně zavěsí na postranice postele v případě, že ho osoba nepotřebuje. Přitom v této poloze nezabere žádný volný prostor. Logopedi radí nastavit temeno hlavy vysoko, váha ležícího v posteli by měla směřovat na pánev.

Pít pouze z oblíbeného hrnečku

Kdo srká místo pití, potřebuje více síly a nemůže optimálně kontrolovat teplotu tekutiny v hrníčku. Kromě toho musí osoba, která usrkává zaklonit hlavu hluboko do týlu. Tak se zvyšuje riziko zaskočení sousta v krku. Lepší je zvolit oblíbený šálek na nápoj s hrubším a silnějším uchem nebo držadlem. Ale nesmí být plný, aby v případě, že s ním osoba zatřese, se polila. Nenabízejte nápoj k zapíjení jídla. Pokud chcete zjistit, že má káva nebo jiný teplý nápoj odpovídající teplotu, podržte krátce hrníček na svém předloktí.

Při prostírání stolu je vhodné zvolit vhodný příbor

Vaše osoba by měla mít pocit, že jí ze svého talíře. Příbor se ztluštělým úchopem padne lépe do ruky. Prsty méně kloužou na příborech s gumovým povrchem. Daleko snadněji se s nimi jí. Při poruchách polykání pomáhá mnohdy speciální pohár s výklenkem pro nos.

Komunikovat ve výšce očí

Nejednejte se svou osobou v péči takzvaně z patra. Sedněte si naproti ní ve výšce očí. Nabídněte jídlo přímo před ní a veďte lžíci nebo vidličku s jídlem zespodu do úst. V jakém tempu tak budete konat, odsouhlasí sám nemocný. Čekejte, dokud nepolkne, než nabídnete další sousto. Vaše osoba by neměla hovořit s plnými ústy. Měla by jídlo vždy dobře vidět. Porcujte jídlo jen, když je to nutné a vždy před očima osoby. Používejte ubrousek, s kterým můžete setřít kousek jídla z jeho úst. Nedělejte to ovšem lžičkou jako u malého dítěte. Vaše osoba je dospělá. Hovořit s ním při jídle jako s dítětem je přísné tabu.

Vést při jídle ruku

Neberte svému osobě všechno z ruky. Proveďte to v případě, že je to možné, raději naopak. Vložte nůž klidně do jeho ruky, veďte ho společně do pomazánky a rozetřete potom pomazánku po krajíci chleba. Právě nemocní po cévní mozkové příhodě, kteří nemohou pohybovat jednou ochromenou paží, benefitují z takových pomocných opatření. V závislosti na závažnosti onemocnění, mozek zpracovává a učí se určité pohyby na základě podnětů určité úchopy snad znovu.

Při zaskočení sousta to chce zachovat klid

Zaskočilo vaší osobě lehce kus jídla v krku? Nabízejte mu jen takové jídlo, které může lehce polykat. Jídla a nápoje je vhodné lehce zahustit. Podávejte jídlo v malých porcích a z léků promíchávejte s jogurtem jen některé. Nikdy ne všechny. Poraďte se s lékárníkem. Ale co dělat, když například kus chleba uvízne v krku. Zachovat klid, radí lékaři. Osoba by měla sedět vzpříma. Mnohdy stačí jen sousto zapít. Udeřte lehce osobu mezitím plochou dlaní silně mezi lopatky. Osoba by se přitom měla lehce předklonit.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..