Přestavte svůj domov i ve vyšším věku

Lis 17 2018

Vyplatí se ještě investovat do nového vybavení bytu v seniorském věku? Má smysl ještě něco v bytě přestavovat? Ve vyšším věku se mění například potřeby uspořádání nábytku v bytě. Pro seniory se hodí i jiný nábytek. Přestavba bytu je však i něčím, co vám může z vašich současných čtyř stěn udělat něco nového.  Udělá to dobře vaší náladě.  A nově přestavený byt vám učiní pěknější a útulnější místo s novou radostí do života.

Proč přestavba na stará kolena?

V průběhu let narůstá často počet věcí, které si do bytu koupíme. Ovšem užitná plocha a  prostor k bydlení zůstává rezidence_rosa1stejný, není zkrátka nafukovací. Pokud už se nemůžete dívat na starý nábytek, zastaralé závěsy, nebo všechno to haraburdí ve skříních a regálech, je čas byt nebo dům přestavět a přeorganizovat.  Už i malé změny přinesou velký účinek na vnímání nového prostředí ve vašem obydlí. Nový způsob bydlení po přestavbě přitom nemusí být vůbec drahý. Mnoho lidí se obává kromě finančních nákladů obává také spoustu práce spojených s přestavbou.

Přestavba obydlí nemusí být finančně náročná záležitost

Změny ve vlastním domově můžete začít realizovat už od pár tisíc korun. Nové závěsy, polštáře a různé bytové doplňky jsou schopny zcela změnit váš pokoj. Čím více kombinujete barvy a vzory, tím svěžejším a živějším dojmem bude působit váš obyvací prostor.

Kombinujte barvy

Každá nová barva nebo barevná kombinace ve vašem obydlí bude vnímána rozdílným způsobem. Žlutá barva je barva optimismu. Hodí se velmi často do pracovny, protože pozitivně stimuluje naše myšlení a schopnost soustředit se. Modrá barva je barva chladnější, která se skvěle hodí do ložnice. Má totiž uklidňující účinek. Zelená je svěží přírodní barva, která také uklidňuje a rovněž se hodí do ložnice. Ale také do hlučnějších místností, protože subjektivně snižuje vnímání hluku. Barvy ovlivňují to, jestli místnost působí teple nebo studeně, hlučně nebo klidně. Pokud se rozhodnete váš pokoj vymalovat, nepoužívejte více než tři barvy.

Vaše osobní potřeby jsou důležité a nade vše

Než začnete přestavovat váš byt, je dobré si zodpovědět pár otázek. Potřebuji bezbariérové bydlení nebo je mohu zařídit bez ohledu na to? Nebo je smysluplnější se přestěhovat? Budu zde bydlet až do skutečně vysokého věku? Často pomáhá kromě jiného si vyjasnit, co se má v prostoru nacházet. Má to být pro vás oáza klidu, nebo chcete zvát často návštěvy? Vaše vlastní potřeby jsou rozhodující. S rostoucím věkem je nutné posílit své potřeby v prostředí, v kterém žijeme. Ve vašem domově byste se měli cítit dobře až do morku kostí. Brzy třeba zjistíte, že ve vlastním domově začínáte trávit více času, například z toho důvodu, že jste omezeni ve vlastní mobilitě. Pokud už nikdo neobývá dětský pokoj a ten je jen odkládací komorou nebo místností k žehlení, můžete jej zařídit dle individuální potřeby malou pohovkou a vytvořit si zde svůj vlastní čtenářský koutek nebo pověsit hezké obrázky.

Pokud kupujete nový nábytek, myslete na pocit bezpečí a komfort

Ten, kdo má ve vyšším věku potíže s pohybem, je důležité, aby se měl v případě ztráty stability čeho držet. Zcela nevhodné jsou kusové koberce, které hrozí uklouznutím. Proto je odstraňte. Pár tipů pro vhodné vybavení koupelny jsme vám přinesly v jednom z našich předchozích článků.
Pro nový nábytek potřebujete trochu vyšší rozpočet. Ovšem při přestavbě domova, nepotřebujete kupovat hned vše nové. Směs starého a nového nábytku může působit velmi šarmantně. Rozmyslete si proto, co chcete vyměnit bezodkladně. Například toužíte po nové  posteli nebo pohovce, z které můžete pohodlněji vstávat. Při umísťování nového nábytku, můžete také vyklidit staré haraburdí. Mít doma o to méně neužitečných krámů činí život lehčím. Mohutná skříň v obývacím pokoji se pak nejeví tolik nezbytná. Zároveň je vhodné odstranit ve vyšším věku vysoké prahy. Příliš hladká podlaha, po které lze snadno uklouznout nebo třeba i nábytek s ostrými rohy do bytu pro seniorský věk rovněž nepatří. Také cokoliv, co by mohlo případně způsobit nepříjemné zranění. Dejte ty věci někomu jinému. Známým nebo vašim dětem budou užitečnější.
Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.netPočet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..