Preventivní rady a informace pro seniory

Čvc 28 2019

Situace, o kterých stále slyšíme v různých médiích, ale neřídíme se jimi. Před čím tedy chránit?

Do bytu pouštějte jen známé

Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Cizí lidi si nikdy nevpouštějte do bytu nebo do domu ani na pozemek, pouze ty, které dobře znáte, nebo se Vám důvěryhodně prokáží a sdělí vám, proč přichází. Pokud vás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že vás zná.

Množné číslo na jmenovce

Je vhodné uvádět na jmenovce na dveřích příjmení v množném čísle (Bradáčovi) nebo v mužském rodu, zvláště v případě, že v bytě žije sama žena. Buďte opatrní, neotvírejte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc. Třeba o možnost si zatelefonovat, či předání zásilky pro vašeho souseda.

Situaci můžete řešit, i přes zavřené dveře. Pomoc zprostředkujete např. Přivoláním souseda nebo sanitky a podobně. Mějte vždy důležitá telefonní čísla poblíž vašeho telefonu nebo na dobře viditelném místě. Zamykejte hlavní vchodové dveře a u rodinných domků mějte zamčená vrátka i vstupní dveře do domu.
Kukátko na dveře

Pro své bezpečí si pořiďte dveřní panoramatické kukátko, které vám umožní vidět široký prostor za vašimi dveřmi a pojistný řetízek, díky kterému můžete vyřídit některé záležitosti v relativním bezpečí.

Peníze do banky

Nemívejte doma více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nemáte doma zabudovaný trezor. Peníze si raději uložte na svůj účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance, na poště nebo v jiném peněžním ústavu. Své cennosti si raději vyfotografujte, pro jejich případné odcizení vám tyto fotografie usnadní jejich identifikaci. Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost.

Neprozrazovat stav cenností

Nikdy si před nikým nechlubte tím, kolik máte doma peněz, ani tím, jaké vlastníte cennosti. Stačí nepatrná chvilička, aby si vás podvodník vytipoval a dostal do vašeho bytu, kde vás může připravit o peníze a cennosti.

Časté jsou i případy, kdy vás neznámá osoba žádá o pomoc a vzbuzuje tím soucit. Potřebuje nutně půjčit nebo rozměnit finanční obnos a mezitím, co jdete pro peníze, obhlédne, kde máte uloženou hotovost nebo položenou peněženku a využije situaci k jejímu odcizení.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..