Senioři z Terezína ručně šijí hračky pro děti z Indie

Lis 09 2014

Do charitativního projektu pro děti z Indie se zapojili senioři z terezínského domova Anavita. Pro indické děti ručně šijí hračky. Prvních šest desítek z nich zamíří do Asie příští týden. Ruční šití má pro klienty, z nichž řada trpí Alzheimerovou chorobou, také terapeutický účinek, řekla ČTK sociální pracovnice domova Lenka Konečná.

 

“Už sedm let tancuji orientální tanec a Indie je mi blízká. Chtěla jsem pomoci těm dětem, protože to nemají jednoduché. Napadlo mě to právě jako činnost pro klienty, aby to byla smysluplná práce. I oni z toho mají radost,” řekla ČTK k projektu Konečná. Do šití hraček se zapojily dvě desítky klientek. Některé trpí Alzheimerovou chorobou a ruční práce jim pomáhá. “Jejich motorika už není na takové úrovni, aby byly schopné tu práci zvládat třeba dvě hodiny v kuse, takže se věnují hlavně zašívání, došívání, plnění hraček vatou, přišívání knoflíků. Klientkám to přináší dobrý pocit, že jsou i v tomto věku užitečné a prospěšné, má to úspěch,” dodala Konečná.

 

Některé ženy si při šití hraček připomínají původní profesi. Například Marie Kulhavá pracovala jako švadlena. “Šila jsem na Václavském náměstí dlouhá léta. Musíte mít představu, když to šijete, jak má panenka vypadat, jaký má být výsledek. Jestli má ta panenka nebo zvířátko sedět nebo stát,” řekla ČTK Kulhavá.

Projekt je pod patronátem občanského sdružení Bindu. Kromě zařízení z Terezína se do něj zapojili i senioři z domovů v Praze, Modřicích nebo Šanova. “Jsem velmi vděčná, že díky seniorům, kteří už spíše sami mnohdy potřebují pomoc a podporu společnosti, můžu přinést kousek světla do života dětem, které třeba nikdy žádnou hračku neměly a často jsou v tomto koutu světa nuceny pracovat od velmi útlého věku,” řekla ČTK Petra Paličková ze sdružení.

 

Některé ručně šité panenky, postavičky a zvířátka zamíří do Indie už příští týden.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..