Senioři ze šanovského SeniorCentra cestují s brýlemi po celém světě

Čvn 25 2021

Podívat se na stará místa plná krásných vzpomínek nebo objevovat úplně nová je přáním mnoha seniorů. Klienti SeneCura SeniorCentra Šanov si mohou všechna cestovatelská, ale i kulturní dobrodružství spokojeně vychutnávat bez ohledu na zdravotní nebo finanční omezení. Pomáhají jim v tom brýle s virtuální realitou Kaleido, které domov pro své klienty pořídil.  

Díky brýlím si každý klient SeniorCentra Šanov může ve svém domácím prostředí vybrat lokalitu nebo akci dle svého zájmu, a navíc v čase, který mu nejlépe vyhovuje. Někdo má rád procházky lesem, jiný relaxaci na pláži, další si chce projít česká nebo evropská města s průvodcem. A nezapomíná se ani na kulturu. Co třeba si vychutnat koncert violoncella v barokní zahradě nebo si prohlédnout galerii oblíbeného malíře?

„Vždycky jsem si myslela, že už se nikam daleko nepodívám,“ říká paní Škorpíková, obyvatelka šanovského domova. „Ale opak je pravdou! Zrovna včera jsem byla na procházce u moře a zavzpomínala na naši první dovolenou v Bulharsku.“

„Celý život jsem si přál vidět Niagarské vodopády,“ svěřuje se pan Maleňák. „Když už jsem se chystal na cestu, stal se mi úraz a já se s těžkým srdcem pomalu smířil s tím, že je už nikdy neuvidím. S těmito brýlemi jsem ale byl u všech tří! Ani nevíte, jaký je to krásný pocit zase cestovat.“

Jak virtuální cestování vlastně probíhá? „Je to velmi jednoduché,“ říká aktivizační pracovnice SeniorCentra Milena Hoffmann, která s virtuálními brýlemi svým klientům pomáhá. „Zjistím přání klienta, přednastavím program a pak tyto brýle Kaleido klientovi nasadím. Headset se upevní na hlavě a lze jej přizpůsobit rozměrům nositele během pár vteřin.“ Podle sociální pracovnice Jany Tesařové mají brýle lehkou konstrukci, která je seniorům příjemná na nošení, a obsahují hlavně speciální vložku pro uživatele s dioptrickými brýlemi.  „Je nádherné sledovat, jak jsou klienti po těchto virtuálních cestách spokojeni a mají dobrou náladu. To se samozřejmě pozitivně odráží i v jejich celkovém zdravotním stavu,“ dodává Jana Tesařová.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..