Společné bydlení skupiny šesti seniorů – příklad z Německa

Čvn 04 2017

V Německu, ale také v dalších zemích západní Evropy, je již řadu let funkční model společného bydlení pro seniory. Nejedná se o koncept domovů pro seniory, ale typ komunitního bydlení, kdy několik soběstačných seniorů žije společně ve vlastních prostorách.  Mezi odvážlivce patří i šest seniorů, které jsme navštívili v jejich obydlí.

Společný dům je možné vytvořit i z bývalého maloobchodu

Bylo to v roce 2007, kdy se dnes šestapadesátiletá Elke Raddatzová přištěhovala se svým mužem, dalším manželským párem a dvěma samostatně žijícími seniory do velkého domu ve vesničce Neuenkirchen s asi 800 obyvateli. Dům, který senioři v současnosti obývají, fungoval do 70. let minulého století jako maloobchod. Poté se do domu nastěhovali soukromí nájemci. V několika posledních letech však zůstával dům prázdný.

Šest seniorů pod jednou střechou

V současnosti žije v domě šest postarších svěžích dam a mužů pod jednou střechou. Jejich obcí je Neuenkirchen. allmeind regensburgTato vesnice se nachází hned u města Elbdeichu, který je vzdálen 60 km od Hamburku. V Neuenkirchenu se každý zná, všichni zde slaví společně narozeniny a svatby a dohromady tráví hodně času společně. To platí i pro seniory, kteří zde prožívají svůj podzim života. Nejmladší členkou šestičlenné komunity je Angelika Stierová, které je 53 let. O komunitě společně žijících seniorů se zde poměrně často mluví. Před natočením reportáže, zde byl zástupce místního tisku.

Pravidelné plenární schůze

Pět členů týmu se sešlo večer u oválného jídelního stolu ve společenských prostorách. Chybí pouze Gunther, který dochází pravidelně na rehabilitaci. Na jedné straně společenské místnosti stojí velká knihovna, kde v tmavohnědých regálech naleznete literární klenoty ze všech čtyř domácností jednotlivých členů komunity, v kterých žili všichni ještě odděleně. Pohodlný prostor s těžkým nábytkem a měkkým světlem, v kterém se jednou za měsíc střetává komunita na jakési neoficiální „plenární“ schůzi, slouží k tomu, aby si členové ujasnili organizační a každodenní věci. V domě je totiž vždy něco k řešení nebo opravě, jako skřípající dveře, nefunkční venkovní osvětlení.

Průzkum prozradil, jak si senioři přejí bydlet

Okolo poloviny lidí nad 50 let má v současnosti v Německu zájem na tom, aby mohli bydlet na stáří společně s dalšími seniory, jak vyplývá z průzkumu německého ministerstva pro rodinu. Podle průzkumu agentury Forsa je 64 procent lidí nad 60 let toho názoru, že komunitní bydlení by měli využívat už i mladí lidé. 18 procent respondentů přiznává, že by jim nevadilo žít v těchto komunitách dokonce samotným bez partnera. Ovšem společné bydlení seniorů nevzniká vůbec jednoduše. Překážkou mohou být právě nevhodní společníci nebo zcela nevhodná adresa. Její hledání je často velmi vyčerpávající. I když mnoho internetových stránek alespoň v Německu nabízí partnerství při zprostředkování koupě takového bydlení. Demografická obměna je v plném proudu, podíl starších lidí dramaticky narůstá. Města a obce si uvědomují význam alternativních forem bydlení pro seniory. Jedna z obyvatelek domu Christa Dammannová přiznává, že na stáří se rádi všichni jejich přátelé stěhují pod jednu velkou střechu.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..