Jak vylepšit své lůžko ve vyšším věku

Lis 09 2019

Zvýšené lůžko, lamelový rošt, který se dá ovládat pomocí ovladače, kvalitní matrace. Ve vyšším věku se vyplatí investovat do kvalitního vybavení ložnice.

Zeštíhlený polštář

Dobrý polštář vyplňuje prostor mezi hlavou a ramenem takovým způsobem, aby byl krční obratel při každé poloze vleže správně uvolněn. Odborníci doporučují poloviční polštář o rozměrech 40 x 80 cm. U polštáře tvaru čtverce totiž leží rameno přímo na polštáři a dostatečně hluboce nepoklesne až k matraci.

Výplň polštáře podle potřeby

Vedle klasického husího a kachního peří jako výplně polštáře jsou oblíbená také dutá vlákna, pěnové vločky nebo senior bedroom2ovčí vlna. Kdo upřednostňuje polštáře, které chrání šíji, měl by radši vybrat měkký polštář, který je výškově variabilní.

Nechejte si poradit

Pokud se vám zdá vaše domácí postel příliš nízká nebo lamelový rošt už příliš opotřebený, využijte poradenství specializovaného obchodu. Podle odpovědí na několik správně cílených dotazů by měl správný prodavač rozpoznat vaše skutečné potřeby. Mnohé obchody nabízejí zmapování vašich potřeb bezplatně a dají vám nezávislý posudek a tipy, jaké věci byste mohli nebo měli ve vaší ložnici změnit. Pokud je lůžko příliš nízké, pomůže často namontovat výše kování. Více pohodlí zabezpečí také elektricky nastavitelný lamelový rošt ovládaný na dálku ručním ovladačem. Pokud vám nevyhovuje nová matrace, měla by existovat v dobrém obchodě možnost ji vyměnit za měkčí nebo tvrdší.

Zvolte pro spánek vhodnou teplotu v pokoji

Kdo v zimních měsících rozumně vytápí svůj dům nebo byt, spí většinou lépe. 16 až 18 stupňů v ložnici je ta ideální teplota. Vhodnou teplotu nastavte asi hodinu před ulehnutím do postele nebo použijte již naprogramované režimy, které nastaví teplotu vytápění na denní a noční režim.

Pružnost a tvrdost matrace

Při nižší tělesné váze nebo tělesném omezení se nezhoršuje pouze posazování a vstávání, namáhavé je i otočení na lůžku. Proto si vyberte o něco tvrdší matraci, která dobře odpruží ramena a kyčle. Taková vlastnost se nazývá pružnost nebo elasticita matrace. Sami můžete vyzkoušet, do jaké míry matrace splňuje tuto vlastnost. S nataženou rukou a mírným tlakem zatlačte na podložku. V místech tlaku by se měla zpětně vypružit.

 

Rozpoznejte kvalitu

Měkne matrace už po krátké době používání a propadá se? Zajímejte se při koupi o tzv. RG údaj. Je to tzv. objemová hmotnost pěny, která udává hmotnost pěny na metr krychlový. Například metr krychlový pěny o objemové hmotnosti RG 50 váží 50 kilogramů. Od tohoto údaje je možno odvodit životnost pěny. Čím vyšší číslo, tím je pěna kvalitnější. Pěny pro výrobu matrací běžně dosahují hodnoty 30–50. Hodnota 30 jsou matrace velmi měkké, 50 zase velmi tvrdé.

Polohovací seniorské lůžko – dokonalý systém

Kdo hledá domů kompletní vybavení, měl by se ptát po seniorském lůžku. Horní okraj lůžka ve výšce 45 cm nad zemí šetří při vstávání naši energii a chrání klouby. Zesílené okraje matrace ulehčují vstávání a zmírňují nebezpečí, které může vzniknout při nočním vstávání z lůžka. Stlačením tlačítka na ovladači se lamelový rošt dá do pohybu a zastaví se v ergonomicky smysluplné poloz. Takové nastavení samozřejmě záleží na nás. Mnohá lůžka nabízejí rovněž výškové nastavení. Podle výběru lůžka musí člověk počítat s částkou od cca 12000 Kč za lůžka repasovaná až 50 tisíc Kč za nová lůžka.

 

Kvalitní polohovací lůžka renovovaná – s dopravou a instalací v ceně – od 12 390 Kč

 

Starejme se o hygienu

Ráno ložnici dobře provětrejte, polštáře naklepejte. Potah z matrace by se měl vyprat alespoň třikrát za rok při 60 stupních. Ovšem záleží na materiálu. Praktické jsou zipy, pomocí kterých je možné matrace z potahu pohodlně vyjmout.

Jaké známe matrace?

Matrace ze studené pěny nabízejí vysokou elasticitu a dobrou trvanlivost. Hodí se pro lidi, kterým bývá často zima, neboť pěna může dobře uchovat teplo.

Latexové matrace se skládají ze směsi syntetického materiálu a přírodního latexu. Jsou bodově elastické a vesměs pevnější než matrace ze studené pěny. Nevýhodou je vyšší hmotnost, seniorům dělá problém se na nich otočit.

Pružinová matrace. Pokud se hodně potíte, je to nejlepší pro vás. Tyto matrace přenášejí vlhkost lépe než matrace s latexem.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..