Středočeští senioři čekají na místo v domově průměrně 14 měsíců

Srp 30 2014

ČTK – Středočeští senioři čekají na místo v domově průměrně 14 měsíců. Domovy pro seniory mají v evidenci 5500 žadatelů, těch, kteří by potřebovali nastoupit co nejdříve, je 1500. V současnosti staví kraj nový domov pro seniory v Uhlířských Janovicích s kapacitou 154 lůžek a dostavuje se domov seniorů v Rakovníku, jehož kapacita vzroste ze 40 na 80 lůžek. S výstavbou dalších domovů pro seniory se v tuto chvíli nepočítá, řekl dnes ČTK krajský náměstek pro sociální oblast Zdeněk Syblík. Kraj chystá další podporu domácích pečovatelských služeb.


Rozpětí čekací lhůty se pohybuje mezi dvěma a 49 měsíci. “Obecně v aglomeracích s nejvyšším zalidněním je čekací lhůta obvykle nejdelší,” uvedl Syblík. Podle něj by se o výstavbě dalších domovů pro seniory dalo uvažovat jedině v případě, že by se v následujících letech podařilo sehnat peníze z evropských dotací. “Pak by bylo mojí představou stavět nízkopodlažní nízkoenergetické budovy, které by nahradily domovy nacházející se v současnosti v zámcích,” řekl náměstek. Provoz domovů v historických budovách je neekonomický například kvůli nákladnému vytápění, ale i prostory jsou často nevyhovující.


Mnoho seniorů si podle Syblíka podává žádost o přijetí do domova se značným předstihem, protože chtějí, aby o několik let později už na ně takzvaně přišla řada. Takto ale systém nefunguje, jednotlivé žádosti jsou bodovány podle zdravotního stavu žadatele i dalších hledisek a podle toho je pak žádost vyhodnocena. “Dáváme přednost těm, kteří to nejvíce potřebují a kteří jsou v nejtíživější sociální situaci,” dodal Syblík.


Plány kraje zohledňují i přání seniorů, kteří raději zůstávají ve svém domácím prostředí, kam se o něj služba dochází starat. “Chybí nám například dostatek domácích hospiců, navíc náklady na jednoho klienta se tak snižují z asi 90.000 měsíčně, které by stál jeho pobyt v hospicovém zařízení, na přibližně 24.000 měsíčně,” uvedl náměstek. Do domácí péče by mělo časem směřovat více peněz, zatímco nyní představuje asi třetinu z výdajů na péči o seniory, časem by to mohlo být více. Poskytovatelů sociální péče v kraji je 800 a na kraj nyní přechází veškeré rozdělování peněz. Syblík plánuje vytvoření páteřní sítě a následně systému činnosti těchto služeb, aby se nestalo, že by se v někde překrývaly a jinde se jich nedostávalo.


Ve Středočeském kraji je registrováno 65 domovů pro seniory, z toho 38 zřizuje Středočeský kraj. Celkový počet lůžek činí téměř 5000, z toho je zhruba 3500 lůžek v zařízeních zřizovaných krajem. Ročně investuje kraj do péče o seniory přes 800 milionů korun, v příštích letech by to mohlo být i přes jednu miliardu korun. V ideálním případě by podle Syblíka kraj potřeboval asi 1,4 miliardy korun.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..