Tipy pro zalévání květin a trávníku

Čvn 20 2017

Kdo se věnuje zahradě, ví, že čerstvá zeleň potřebuje především vodu. Otázkou je jak mnoho, kam a v jakou denní dobu nejlépe.

Čas zálivky

V ranních hodinách je půda chladnější a dobře nasáklá, vlhkost se může dobře postupovat až ke kořenům. V odpoledních a časných večerních hodinách se odpařuje velká část vody. Kdo při slunečním svitu z hadice nebo konve nechá pokropit, riskuje, že listy a květy se spálí, neboť vodní kapky svazují dohromady paprsky světla. Pozdě večer se zalévání nedoporučuje. růží to podporuje napadení plísní, pokud zůstávají listy přes noc vlhké.

Zalévání vyžaduje trpělivost

Mnoho drobných zahrádkářů s oblibou zalévá alespoň jednou za den z konve nebo z hadice všechno zelené. ruze1Rostlinám, pokud nejsou právě čerstvě zasazeny, ale lépe posloužíme, když je silně zavodníme alespoň jednou za pár dní. Jen tak se voda dostane i do hlubších kořenových vrstev, kde se nejlépe zachytí a je přijímána. To samé platí i pro trávníky. Ty potřebují jedenkrát za týden 10 až 15 litrů vody na čtvereční metr. To odpovídá asi 20 sekundovému postřiku z hadice ze tří čtvrtin uzamčené. 

Půda vždy kyprá

Čím kypřejší půda, tím se snadněji dostane voda až ke kořenům. Tak radí odborníci. Proto kypří půdu před zaléváním pomocí hrabiček. Vyplácí se také trpělivost. Kdo zalévá jemným proudem vody a pravidelně konev odstaví, dá půdě čas, aby plně optimálně prosákla. Po zálivce se v půdě aktivují ještě hráběmi baktérie, což usnadňuje půdě příjem živin.

Kádě pro sbírání dešťové vody znamenají vodu zdarma

Dešťová voda nejen, že nás nestojí nic, ale je také lepší pro rostliny než tekoucí voda z kohoutku s obsahem vápníku. Pokud možno přímo s vodovodním kohoutkem nebo s čerpadlem. Každý sud na dešťovku potřebuje víko s jedním nebo dvěma malými otvory pro vzduch, aby se zmírnilo, že ptáci a malá zvířata tam nespadnou nebo, že příliš mnoho světla neumožní růst řas.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..