V Hořovicích začalo fungovat středisko domácí hospicové služby

Pro 14 2014

ČTK – V Hořovicích na Berounsku začala fungovat domácí hospicová služba. Pobočku s lékařem, zdravotními sestrami a dalšími pracovníky tam otevřel Hospic Dobrého pastýře z Čerčan na Benešovsku, který je jediným zařízením svého druhu v kraji. Středisko bude poskytovat služby těžce a nevyléčitelně nemocným v jejich domácím prostředí v dojezdové vzdálenosti do 30 kilometrů a nabídne pomoc i domovům pro seniory, řekla ČTK koordinátorka hospice Eva Moravcová.

“Lůžkový hospic máme v Čerčanech a máme tam i službu domácího hospice. Myslíme si, že lůžková péče je sice potřeba, ale budoucnost je spíše v domácích službách,” míní Moravcová. Poukázala na to, že většina klientů si přeje trávit poslední chvíle života doma. “Samozřejmě ne vždy to umožňuje situace rodiny, ekonomická situace. My bychom chtěli rodiny podpořit, aby ti lidé mohli být spolu,” podotkla koordinátorka.

Ve středisku pracuje lékař, který rozhoduje o tom, jestli lze pacienta do péče přijmout. Stěžejními pracovnicemi jsou zdravotní sestry, které jsou s rodinami v kontaktu nejčastěji. “Zajíždějí za pacienty v podstatě každý den a pokud je to potřeba, tak i několikrát denně,” uvedla Moravcová. Dalšími členy týmu jsou psycholog, který pomáhá v nelehkém období nejen klientovi, ale i jeho rodině, a sociální pracovník, vyřizující například příspěvky na péči. Kromě toho středisko spolupracuje s duchovními. Součástí domácího hospice je i zdravotnický sklad, protože středisko pacientům zapůjčuje polohovací lůžka a další pomůcky. “Aby ten komfort v rodině byl srovnatelný s tím, který poskytujeme v lůžkovém zařízení,” uvedla Moravcová.

Novinkou jsou podle ní hlavně služby pro domovy důchodců. “Podobný model je v Holandsku, my jsme se tím trochu inspirovali. Cítíme velký zájem ředitelů domovů, protože pro ně je to velmi problematické. Je to pilotní projekt, uvidíme, jak se nám to podaří,” uvedla koordinátorka.

Podle Moravcové má hospicová služba ve Středočeském kraji rezervy. Pro případné další rozšiřování této péče by zřizovatelská společnost Tři chtěla získat záštitu Středočeského kraje. Hořovické středisko obslouží klienty do vzdálenosti 30 kilometrů. “Samozřejmě pokud by to bylo 35 kilometrů, tak dotyčného neodmítneme, ale jde o to, abychom byli schopni přijet v rozumné době, kdyby se rodina ocitla v komplikované situaci, kterou nechce nebo nemůže zvládat sama,” podotkla Moravcová.

 

Autor: Jan Kholl dr
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..