Vesnice pro nemocné s demencí – první svého druhu na světě

Úno 01 2013

De_Hogeweyk2Na okraji Amsterdamu ve čtvrti De Hogeweyk stojí ve světě vůbec první vesnička, jejímiž obyvateli jsou výhradně lidé trpící Alzheimerovou chorobou nebo jiným druhem demence. Obyvatelům umožňuje se zde pohybovat jako v běžném životě. Tato vesnička přitahuje od svého vzniku hodně pozornosti.  Uprostřed komplexu budov naleznete rybník, dlouhou promenádu, několik náměstíček s kavárnami a restauracemi, dále jsou tu divadlo a různé klubovny. Je zde spousta místo pro vzájemná setkání a důležitou sociální interakci. Obyvatelé vesničky jsou stále fyzicky zdraví, ovšem mají problémy se svou pamětí a mentalitou. Zde se však pohybují bez rizika, že by někde zabloudili a vždy se vrací bezpečně domů.


Najdete tu celkem 23 osobitě zařízených apartmánů na celkové ploše 12 000 metrů čtverečních


Ve vesničce žije 152 obyvatel.  Žijí po šesti, sedmi nebo osmi v domích typu bungalow. Ve skupinách většinou sdílejí společné zájmy. Vedení komplexu se proto rozhodlo je umístit do skupin dle různých způsébů života, a tak zde naleznete skupiny jako domácí, městskou, umělecko-řemeslnou, indonéskou, high-endovou, kulturně založenou a křesťanskou. Jedním z důležitých aspektů života v De Hogeweyku patří také vzájemná starost o sebe. Stálý personál žije většinou přímo ve vesničce v pohodlně zařízených řadových domcích, které se otvírají do vnitřního dvora. Na dvoře najdete šachovnici s figurkami, zelené plochy a lavice, které dohromady vytvářejí jakýsi obraz městské pěší zóny. Zdravotní sestry zde mají i své osobní návštěvy. Sociální pracovnice jsou zase schopny se vždy přizpůsobit individuálním potřebám obyvatel vesničky.


Zájem novinářů z celého světa


De_Hogeweyk4Lidé zde žijí až do konce svého života. Je pro ně vytvořeno prostředí, které důvěrně znají z dřívější doby. S tím souvisí jaké jídlo jí, jak jsou zařízené jejich domky a jakou hudbu přitom mohou poslouchat.  Tisková mluvčí celého komplexu přiznává, že vesničku navštěvují pravidelně novináři z celého světa, aby se dozvěděli o konceptu vesničky, která je první svého druhu na světě. Přece i tak působí velmi přirozeně a jakoby samozřejmě. Náklady na stavbu komplexu a jeho vybavení a zařízení byly o něco vyšší než v konvenčním domově pro seniory. Své přispěli sponzoři a nadace. Ovšem pobyt sám zde je drahý.  Za obyvatele vesničky jsou preferováni kandidáti z blízkého okolí. Čekací doba se může protáhnout až na jeden rok.


Práci zde vykonává 150 neplacených dobrovolníků


De_Hogeweyk1O 152 nemocných se stará 240 zaměstnanců, většinou v práci na částečný úvazek, a 150 neplacených dobrovolníků. Každému domku jsou přiděleni až dva pečovatelé a sociální pracovník. V ambulanci pracují dva geriatři a dva praktičtí lékaři. K vesničce také patří kadeřnictví, restaurace, divadlo a promenáda. Doposud neexistuje žádná studie o tom, jak alzheimerovská vesnička působí na své obyvatele. Přece však provozovatelé poukazují na to, že spotřeba léků pro nemocné je zde nižší a lidé jsou klidnější jako v obvyklých konvenčních domovech pro seniory. Možná jsou dokonce spokojenější.Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..