Vlastník domova pro seniory v Chrudimi je v úpadku

Srp 28 2014

ČTK – Společnost Senior Chrudim podnikatele Milana Jirušky, která s pomocí evropských dotací vybudovala v areálu bývalého chrudimského pivovaru Domov se zvláštním režimem a Domov pro seniory, je v insolvenci. Insolvenční návrh podala 19. února Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, neboť firma porušila podmínky dotace a regionální rada po ní požaduje vrátit téměř 36 milionů korun. Úpadek soud vyhlásil 18. srpna, zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku.


U společnosti Senior Chrudim uplatňují své pohledávky v celkové výši téměř 15 milionů korun také Raiffeisenbank, britská firma Kimpton Trading a Axa životní pojišťovna. Menší částky společnost dluží státu a firmě ČEZ. Podle soudu souhrn známých splatných závazků společnosti Senior Chrudim dosahuje téměř 82 milionů korun, hodnota jejího majetku je zhruba 40 milionů korun.


Jaký bude osud domova pro seniory není jasné. Budoucí kupec objektu nebude vázán žádnými omezeními, protože poskytovatel dotace odstoupil od smlouvy. Klienti se přinejhorším mohou přestěhovat do jiných obdobných zařízení podobné cenové úrovně, například v Holicích na Pardubicku. To by se ale zřejmě neobešlo bez následků na psychiku starých a často nemohoucích lidí.


Bývalý pivovar přestavovala společnost Senior Chrudim podnikatele Milana Jirušky na školicí středisko a lůžkové a sociální centrum pro seniory. Na projekt získala ještě pod názvem Futurum vzdělávací institut evropskou dotaci více než 48 milionů korun, dalších téměř devět milionů korun měl poskytnout stát. V novém domově mělo být umístěno 120 starých lidí s různým stupněm postižení, stavba však nebyla dokončena, kapacita domova tak činí asi 60 lůžek. Podle dřívějšího vyjádření vedoucí odboru sociálních věcí Pardubického kraje Heleny Zahálkové byla úroveň poskytovaných sociálních služeb dobrá.


Firma byla vícekrát ve sporu s úřady, hrozilo odebrání registrace na sociální služby. Zajišťuje je obecně prospěšná společnost Lůžkové a sociální centrum pro seniory. V jejím čele opět figuruje Jiruška, který s médii dlouhodobě nekomunikuje.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..