Voda nad zlato. Proč je pro nás v osobní hygieně nenahraditelná?

Bře 29 2019

Bez vody se neobejde nikdo z nás. Nezastupitelné místo zaujímá i v oblasti osobní hygieny. Dokážete si představit život bez mytí vlasů, propláchnutí ospalých očí po ránu nebo teplé koupele po náročném dni? Podívejme se na to, jak jsme vodu k očistě používali v minulosti a jakou roli hraje dnes. Ve středověku bylo mytí se hříchem a nyní, světe div se, patří Češi podle průzkumu mezi nejčistotnější národy Evropy. Přestože se minimálně jednou za den osprchuje téměř 8 z 10 Čechů, špinavé spodní prádlo má minimálně několikrát do měsíce každý desátý. Řešením mohou být toalety s integrovanou sprchou.

Ve středověku byla péče o tělo rouhání, dnes je osobní hygiena velmi důležitá pro 76 % Čechů

Už naši prapředci si uvědomovali kouzelnou moc vody a objevili i její očišťující schopnost. Nebylo to tak ale vždy. Ve středověku bylo hříchem téměř vše, co souviselo s péčí o tělo a se vzhledem. Za rozmařilost se považovalo i časté koupání. Benediktinský řád původně povoloval mnichům jednu, nejvýše dvě koupele ročně.  Zcela potlačit přirozené lidské potřeby se však naštěstí nikdy nepodařilo, a tak se dnes Češi mohou pyšnit tím, že patří mezi nejčistotnější evropské národy.

 

Jak jsme tedy na tom s osobní hygienou? Věřte nebo ne, podle průzkumu, který letos provedla v České republice společnost Geberit za účelem šíření osvěty intimní hygieny, jsme jednou z nejčistotnějších zemí Evropy. Průzkum byl realizován ve spolupráci se společností GfK na vzorku 1001 respondentů ve věku 35–55 let, při rovnoměrném zastoupení mužů i žen. V minulých letech se tento průzkum uskutečnil i v dalších evropských zemích (Švýcarsku, Německu, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Francii, Anglii, Belgii, Dánsku, Norsku, Polsku a Slovensku), takže se přímo nabízí porovnat Čechy s ostatními národy. Osobní hygienu považuje za velmi důležitou 76 % Čechů.

A je až k nevíře, kolik věnujeme času právě osobní hygieně, pod kterou se rozumí sprchování, koupel nebo mytí, čištění zubů, používání krému, holení atd. Řekli byste, že téměř tři pětiny Čechů tím stráví nad půl hodinu denně, 50 minut a více pak každý třetí? Nikdo nás tedy nemůže nazývat špindíry. Oproti evropskému průměru vynikáme. Pouze 47 % Evropanů tráví osobní hygienou nad půl hodinu denně.

Dříve jsme si myli jen obličej a ruce, dnes se denně sprchuje 78 % Čechů

Temný středověk hlásal heslo: Nemýt se. Snad jen obličej a ruce, ty jsou vidět, zbytek se skryje pod haldou oblečení a vrstvou výrazné voňavky. Můžeme být rádi, že dnes ve středověku nežijeme. Češi dnes zbožňují hlavně sprchování, často se ale i koupeme. Minimálně jednou za den se osprchuje téměř 8 z 10 Čechů (78 %), zatímco do vany si vleze jen 11 %. V obou případech jsme však nad evropským průměrem a ke šmudlům tak máme daleko. Více jak dvě třetiny Evropanů (69 %) se sprchuje alespoň jednou denně, vanu si však napustí pouze 6 %.

Reklama
Papír a vlhčené ubrousky zahoďte

Umývání rukou jen papírovým nebo vlhčeným ubrouskem či otírání celého těla namísto sprchy? Většinu lidí ve střední Evropě by pravděpodobně ani jedno z toho z dlouhodobého hlediska nenapadlo, snad jen pokud by se náhodou museli trmácet pouští. A buďme upřímní, cítíme se opravdu čistě po otření toaletním papírem? Úlohu dnešního toaletního papíru v minulosti plnily mechy či drobné útržky textilu a zápach se likvidoval vápnem či pískem. V současnosti však ani pokrokový toaletní papír není žádná výhra. I když podle průzkumu nejsme žádní špindírové, špinavé spodní prádlo po velké zaznamenává minimálně několikrát do měsíce alespoň každý desátý Čech (12 %).

Veronika Vozábová (Hejlová)
PR consultant

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..