Vychytávky pro běžný všední den – v ložnici, do obýváku nebo na WC a do koupelny

Dub 06 2017

Jsou to menší nebo větší předměty, zdánlivě banální skutečnosti, ale během dne dokážou pomoci v činnostech, jejichž provádění je pro nás například vlivem zhoršení smyslových funkcí už trochu obtížnější nebo komplikované. Jací pomocníci to mohou být?

Psaní, telefonování, nákupy…

Velká tlačítka. Telefony pro seniory mají velká, barevně kontrastní tlačítka. Telefon je možné nastavit maxcom mm462tak, aby zmáčknutí tlačítka, například při vyťukávání čísla nebo psaní SMS zpráv, bylo zřetelně doprovázeno tónem, a tak bylo potvrzeno jeho použití. Některé seniorské telefony také umožňují funkci tísňového volání – například vytáčení navoleného čísla po zmáčknutí tísňového tlačítka na dálku. V případě zmáčknutí tlačítka nebo tlačítka SOS na zadní straně telefonu se přes radiosignál aktivuje volání v telefonu na předvolená čísla (na příbuzného, pečovatele atd.). Pokud je některý z telefonů zaneprázdněn, aktivuje se obratem hovor na další předvolené číslo. Děje se tak dlouho, dokud někdo příchozí hovor nezvedne. Tímto způsobem pracuje například mobilní telefon pro seniory MAXCOM MM715 s tísňovým tlačítkem. Telefon má hlasitý odposlech, takže osoba může komunikovat s přístrojem na dálku ve svém bytě.

Pohodlné psaní. Tlustá pera padnou většinou špatně do ruky. Gumová pera, kulatá pera nebo potahy, které se potáhnou přes neobvykle tvarované pero, nám usnadňují psaní. Praktická jsou rovněž trojhranná pera s uzlíčky.

 

Speciální lžíce při obouvání botou funguje jako prodloužená ruka a dělá nazouvání daleko příjemnější a jednodušší. Existují i výškově nastavitelné lžíce na boty.

 

Nákupní vozíky. Jsou lehké, odolné v každém počasí, stabilní, někdy i přijatelně rozměrné.  Jsou vhodné pro přepravu běžných denních nákupů, bez námahy přepravíte váš nákup nebo jiné věci až do vlastního domova.

 

Světlo v tmavých zónách. Pokud se pohybujete v noci ve tmě po bytě nebo po domě, zvolte podsvětlené vypínače nebo je označte světelným bodem. Ideálně například bodová světla u schodiště nebo u podlahových lišt. Praktická jsou rovněž čidla, která se rozsvítí, když vstoupíte do místnosti.

Pomocníci do ložnice

Prádlo, které denně měníte, například spodní prádlo nebo ponožky. Praktický je pro ně koš na prádlo, který má otevírání v úrovni výšky očí. Praktické jsou i skříně, do kterých můžete namontovat výsuvné lišty. Lépe využijete skladovacího prostoru a můžete se položit právě oblečení, které měníte nejčastěji. Není nikdy příjemné lovit čisté ponožky nebo spodní prádlo někde hluboko ve skříni na hromádce.

Pro čtení malých textů v novinách, časopisech nebo knihách jsou praktické malé lupy s rukojetí, které může člověk přímo položit na noviny nebo list knihy při čtení.

Komfortní vysávání. Dřívější vysavače měly válcovitý tvar a zapínaly se pomocí spínače přímo na zařízení. Dnešní vysavače mají variabilně nastavitelnou rukojeť a přímo na ní se nachází tlačítko pro vypnutí nebo zapnutí vysavače. Nemusíte se hrbit a vypínat vysavač hluboko u země.

Pomocníci do obývacího pokoje

Vstávání bez námahy. Při problémech se vstáváním z pohovky bývá většinou sedací nábytek příliš nízký. Řešení nabízí navýšení pro stůl, židli, křeslo nebo pohovku – z umělé látky nebo ze dřeva. Nejlepší je zeptat se přímo v prodejně s nábytkem.

Zvukové vyzvánění. Abyste slyšeli zvuk z televize, potřebujete mít hlasitost nastavenou natolik, že neslyšíte zvonek od domovních dveří. Využijte zvukové vyzvánění. To funguje vždy, i když máte hlasitost televize puštěnou třeba na hlasitost sekačky na zahradu.

Pomůcky pro koupelnu a WC

Vyšší sezení je důležité na toaletní míse pro ty, kteří mají problémy s ohýbáním kolen. Cenově dražší ast500411_clipper-iii_3_z3-cropmodely nástavců na WC umožňují výškově nastavitelné sezení do více poloh. Některé mají náklon. Některé nástavce disponují bočními madly. Výška nástavce je navíc variabilní. 

Pračku umístěte přímo v bytě. Nemusíte běhat s prádlem do pračky do sklepa. Umístěte automatickou pračku do koupelny nebo do kuchyně. Existují malé pračky s hloubkou 40 cm, které zaberou málo místa. Jsou lehčí na plnění a vyklízení než vestavěný model.

Pořiďte si mopy se zatahovací teleskopickou tyčí pro vytírání podlah. Existují mopy s mikrovlákny, které lépe absorbují, neboli pohlcují z podlahy vytřenou špínu lépe než klasické bavlněné.

Při sprchování můžete sedět. Zda si čistíte zuby, foukáte si vlasy nebo se sprchujete, sedněte si pohodlně na stoličku. Existují cenově dostupné výškově nastavitelné modely, které mohou mít hygienický výřez nebo madla. Záleží na velikosti vaší koupelny nebo sprchového koutu. Většina modelů má nosnost až do 120 kg. Stoličky jsou velmi lehce omyvatelné. Pokud je nebudete používat, můžete je využít pro odkládání ručníku nebo čistého prádla při koupání.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

 

 

Dálkový ovladač pro všechny přijímače. Ať už se jedná o dálkový ovladač na televizi, pro satelitní přijímač nebo DVD přehrávač. Pro každou tuto elektroniku můžete mít jeden univerzální dálkový ovladač. Tyto ovladače mají velká podsvětlená tlačítka a jsou schopny ovládat až šest různých zařízení.

 

Nožní spínač. Když potřebujete, nemusíte vytahovat síťový kabel přímo ze zásuvky. Vypínaní  elektrických  spotřebičů na noc nebo v případě jejich nepoužívání nám šetří energii. Pohodlný způsob, kterým se vyhnete vytahování šňůry ze zásuvky, je používání prodlužovacího kabele s nožním spínačem.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..