Za pobyt v LDN až 300 korun za den

Kvě 10 2011

Lidé mohou mít dnes stejnou diagnózu, potřebovat stejnou péči, ale přitom mohou pobývat ve dvou různých režimech s rozdílnou intenzitou péče a rozdílnou cenou. V domově důchodců se platí za měsíční pobyt někdy do plné výše samotného měsíčního důchodu. Při pobytu v léčebnách pro dlouhodobě nemocné je to 60 korun za den. Přitom léčebny spotřebují už teď asi 40 miliard korun ročně od zdravotních pojišťoven. Poskytují zhruba třicet tisíc lůžek, což se jeví jako nedostatečné. Při různém stupni závažnosti , kdy jsou lidé odkázáni na cizí pomoc, se odhaduje, že ji potřebuje kolem 300 000 lidí v celé ČR.

 

Úhrada pojišťoven pouze za zdravotní péči

Nový zákon, který připravuje Ministerstvo zdravotnictví, by měl nastavit pravidla tak, aby platba za denní pobyt v LDN byla vyšší. A to mezi 250 až 300 korunami za den. Zdravotní pojišťovny by tak platily do ústavní péče asi 1300 korun na pacienta a den. Pacient by si naopak platil více za hotelové služby, to znamená stravu a ubytování.

 

Systém dobrovolného spoření na dlouhodobou péči

Pokud je někdo odkázán na cizí pomoc, má možnost pobytu v LDN nebo je odkázán na pomoc sestry v domácí péči, což ho vyjde ovšem dráž. Ani po zpřísnění pravidel pro péči o nesoběstatečné lidi je však jasné, že ani tímto způsobem systém nebude ufinancovatelný. Řešením by bylo dobrovolné spoření na  dlouhodobou péči, které by stál podporoval jako stavební spoření. Spoření by bylo pro všechny. Kdo by měl zájem, spořil by, kdo ne nikoliv, nebo by mohl ze systému po určité době dobrovolně vystoupit. Takové nastavení pak zvyšuje úspěšnost o čtyřicet procent.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..