30. listopadu se za současnými podmínkami penzijního připojištění zaklapnou dveře

Lis 28 2012

Do konce listopadu platí současné podmínky uzavírání penzijního připojištění nazývaného často třetí pilíř důchodové reformy. Tento způsob spoření má své nesporné výhody.  Pokud pravidelně ukládáte minimálně stokorunu měsíčně, máte nárok na státní příspěvek, a to rovných 50 Kč, což je nejnižší možný státní příspěvek. Na účet penzijního připojištění vám také může přispívat zaměstnavatel. Ze zákona vám musí penzijní fond, do kterého si peníze ukládáte, garantovat nezáporné zhodnocení. V praxi to znamená, že vám vždy vrátí to, co jste do fondu vložili. Tyto podmínky se však podstatně mění od 1. ledna 2013. Zásadní změnou je to, že fondy již budou mít volnější ruce v investování poskytnutých finančních prostředků. Znamená to, že mohou investovat do rizikovějších strategií a vy můžete takto uložené peníze lépe zhodnotit. Možnost kladného zhodnocení je však vykoupena tím, že fond vám již nemusí garantovat nezáporný výnos a můžete tak o část vložených peněz přijít. Samotný způsob spoření dostává nový název – doplňkové penzijní spoření.

Změny ve státních příspěvcích

Co se týče státního příspěvku, mění se výše měsíční úložky, při které na něj máte nárok. Minimální měsíční úložka pro získání příspěvku je 300 Kč. Takhle vám stát přihodí 90 Kč měsíčně. Pokud však ukládáte tisícikorunu měsíčně, stát vám přispěje 230 Kč. Na rozdíl od starého připojištění, zde paltí, že čím víc ukládáte, tím víc vám stát přispívá. Tohle platí ovšem od měsíční úložky 700 Kč a výše. Pokud máte ještě starou smlouvu a nemáte nárok na státní příspěvek dle nového, vyplatí se úložku do konce prosince změnit, tak abyste mohli již od ledna příštího roku čerpat státní příspěvek.

O vklady na penzijní připojištění můžete ponížit v ročním zúčtování daně svůj daňový základ. Odpočet půjde uplatnit na čásktu mezi 12000 a 24000 Kč.

Pokud chci peníze vybrat dříve než po 15 letech nebo před šedesátkou…

Po 15 letech spoření si budete moci vyplatit výsluhovou penzi a nechat si vyplatit polovinu naspořených peněz. Pokud byste se rozhodli peníze vybrat dříve, zaplatí vám fond „odbytné“. To je souhrn vašich vkladů a příspěvků od zaměstnavatele a jejich zhodnocení. Přichází tak ovšem o veškerý vyplacený státní příspěvek a jeho zhodnocení. Na odbytné máte nárok až po jednom roce spoření.

Obmyšlená osoba, dědické řízení

Pokud účastník spoření zemře před nárok na výplatu výsluhové penze, mohou naspořené peníze přejít na tzv. osobu obmyšlenou. Tedy někoho koho označíte ve smlouvě. Tomu je pak vyplácena pozůstalostní penze. Bývá to však nejdříve po třech letech spoření. Jinak je obmyšlené osobě vyplaceno odbytné. Pokud obmyšlenou osobu neurčíte, stává se spoření předmětem dědického řízení.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..