Budeme moci přispívat na důchody svých rodičů?

Úno 28 2011

Výsledná podoba penzijní reformy z per ministrů vládní koalice začíná nabývat konkrétní obrysy. Jako novinka se v minulém týdnu objevila možnost dobrovolného přispívání jedním procentem z částky, která je odváděna na sociální pojištění, na důchody svých rodičů. V zásadě by to znamenalo, že čím má kdo víc potomků, kteří více vydělávají, tím vyšší může obdržet od svých potomků příspěvky na důchod. Předpokladem ovšem bude, zda žijeme se svými rodiči v dobrém vztahu a rozhodneme se jim takto přispívat.

Tento bod reformy si prosadila strana Věci veřejné, která v něm vidí posílení mezigenerační solidarity. Přispívat na důchod přitom nebudeme muset pouze svým biologickým rodičům. Jde o to, kdo nás skutečně vychovával a ekonomicky zajišťoval. Může jít proto i o adoptivní rodiče. Hovoří se o tom, že příspěvky by mohly být odváděny také na důchody prarodičů.

 

Odměna za výchovu generaci budoucích daňových poplatníků

Penzijní reforma chce zavést odvedení 3% z odvodu na sociální pojištění na individuální účty soukromých penzijních fondů. V současné době se odvádí ze mzdy 28%. Ze zbylých 25 procent by se jedno procento mohlo dobrovolně odvádět na důchody rodičů. Byla by to odměna pro ty, kdo byly aktivní, a vychovali generaci budoucích daňových poplatníků. Přitom bude na nás, zdali se rozhodneme celé jedno procento odvádět pouze matce nebo otci nebo šedesát procent částky přispějeme na důchod matky a zbylých čtyřicet procent otci.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..