Do předdůchodu od příštího roku už v 58, ale…

Lis 13 2012

Poslední částí vládní penzijní reformy jsou předdůchody. Znamenají možnost předčasného odchodu na starobní penzi a jejich možno využít již od ledna příštího roku. Ten, kdo pět a méně let před oficiálním penzijním věkem přijde o práci, může nastoupit do starobní penze již dříve a nemusí se hlásit na úřadu práce. Podmínkou je to, že bude mít na svém účtu v soukromém penzijním fondu naspořenou takovou částku, která bude znamenat minimálně úsporu 8000 Kč na každý měsíc před termínem vypočítaného odchodu do důchodu. Jde o překlenutí času do řádného starobního důchodu z vlastních úspor. Částka osmi tisíc korun představuje zhruba třetinu průměrné mzdy v ČR. Předdůchody tak pomohou lidem v těžkých profesích nebo těm, kteří přišli o práci.

 

Až dosáhnou tito lidé oficiálního důchodového věku, začne jim stát vyplácet stejně vysokou penzi, jako kdyby do té doby pracovali za plat ve svém posledním zaměstnání. Muži mohou využít předdůchodu už příští rok, a to nejdříve čtyři měsíce před svými 58. narozeninami. Bezdětné ženy mohou odejít o jeden rok a čtyři měsíce dříve. Za každého potomka se pak matkám hranice snižuje o jeden rok.

 

Předdůchod se tak liší od termínu předčasné penze. Ta znamená předčasný odchod do důchodu ještě před oficiálním penzijním věkem. Nejedná se tu o překlenutí doby do oficiálního důchodového věku z vlastních úspor. Kdo například odejde předčasně do důchodu o tři roky, musí počítat, že se mu důchod sníží každý měsíc asi o 1800 Kč. Čím je budoucí penze vyšší, tím je vyšší i tato pokuta.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..