Důchodcům vzrůstají penze, daňové slevy na děti se zvyšují

Led 01 2015

Rodinné rozpočty si letos díky daňovým změnám, které dneškem vstupují v platnost, mohou polepšit. U rodin s dětmi roste daňová sleva na druhé a další dítě, kromě toho se znovu zavádí porodné i na druhé dítě. Důchodkyním a důchodcům vzrůstají penze v průměru o 200 korun, pracujícím důchodcům se navíc vrátí sleva na dani.


Rodičům se letos zvyšují slevy na druhé a další děti. Dosud si mohl jeden z rodičů odečíst z daní na každé dítě 13 404 korun ročně, tedy 1117 korun měsíčně. Letos je sleva na druhé dítě vyšší o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 korun měsíčně. U rodin s jedním dítětem se nic nemění.


Rodiče od letošního roku dostávají porodné i na druhé dítě, a to 10 000 korun. Porodné na první dítě zůstává 13 000 korun, při narození vícerčat 19 500 korun. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se zvyšuje z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. Běžná rodina tak dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 Kč čistého, v případě matky samoživitelky je hranice 13 176 korun. Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, přijde stát podle ministerstva práce a sociálních věcí na 330 milionů korun ročně.


Penzisté si letos přilepší měsíčně zhruba o 200 korun. Důchodová norma zavádí stejný výpočet růstu důchodů, jaký platil před škrty pravicové vlády Petra Nečase. Důchody se budou automaticky zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci, dosud to bylo pouze o třetinu růstu spotřebitelských cen. Pracujícím důchodcům navíc vzniká nárok na daňovou slevu 24 840 korun ročně. Průměrný důchod loni v srpnu, kdy se vyhláška připravovala, činil 11 276 korun.


Novela zákona o daních z příjmů omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Norma také mění zdanění investičních fondů tak, aby investice prostřednictvím investičních fondů měly z pozice investora srovnatelné daňové zatížení s investicemi prováděnými individuálně, tedy 19 procent.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..