Důchodová komise dá vládě osm návrhů změn penzijního systému

Led 16 2015

ČTK – Důchodová komise, v níž zasedají zástupci politických stran a experti, předá vládě osm návrhů na změnu penzijního systému. Patří mezi ně například to, že by penzijní spoření mohly mít už i děti. Také důchody z třetího pilíře, které by si člověk nechal vyplácet déle než deset let, by mohly být osvobozeny od daně z příjmu. Novinářům to dnes po zasedání komise řekl její předseda Martin Potůček.


“Máme osm návrhů pro vládu, doufáme v jejich přijetí a promítnutí do legislativy,” uvedl Potůček. ČTK řekl, že na některých návrzích byla v komisi “téměř jednomyslná shoda”, jinde “ne jednoznačná”. Zástupci opoziční TOP 09 či ODS měli už dřív výhrady, postavili se třeba proti rušení druhého důchodového pilíře.


Návrhy se týkají všech tří pilířů. První pilíř představuje veřejný systém, do kterého putují odvody. Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase, lidé do něj zatím ještě mohou posílat část odvodů a část peněz spořit ze svého. V jednom z osmi návrhů komise doporučuje postup, jak by se měl tento model zrušit. Peníze by do něj měli střadatelé přestat odkládat od příštího roku.


Ve stejnou dobu by podle představ komise měly začít platit i změny ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, dříve penzijním připojištění. Komise radí, aby spoření na důchod mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít podle Potůčka odkládat peníze hned po jejich narození. Dosud je možné důchodové spoření založit až po osmnáctinách. Pokud by si pak střadatelé z úspor nechali vyplácet penzi aspoň po dobu deseti let, mohly by tyto důchody být osvobozeny od daně z příjmu. Dvojici návrhů doplňují tři technické úpravy. Týkají provozu penzijních společností a pravomocí České národní banky.


Dvě změny jsou spojeny s veřejným důchodovým systémem. Komise navrhuje zavést sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze u manželů a způsob přehodnocování důchodového věku. Člověk by měl tak mít jistotu, že na odpočinku stráví čtvrtinu života.


Komise bude fungovat i letos. Zaměří se třeba na valorizace penzí či na výši odvodů podle počtu vychovaných dětí.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..