Finanční správa zveřejnila informace pro důchodce k slevě na dani

Srp 02 2014

Finanční správa na svých internetových stránkách dnes zveřejnila informace pro pracující důchodce, jak mají postupovat po středečním rozhodnutí Ústavního soudu. Ten zrušil části zákona, které odepíraly pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. ČTK o tom informovala mluvčí správy Jitka Ježková. Z informací mimo jiné vyplývá, že o slevu na dani mohou penzisté žádat pouze za letošní rok, za loňský to možné není.


Z nálezu Ústavního soudu plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi.


Slevu na dani může poplatník nyní podle finanční správy uplatnit prostřednictvím svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání za zdaňovací období 2014.


Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že “daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu”. V praxi tak důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů. Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku.


Ve Sněmovně nyní bez ohledu na dnešní verdikt čeká na schválení nová úprava daně z příjmu z dílny vládní koalice, která měla slevu pro důchodce znovu zavést.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..