I ve vyšším věku jsou peníze důvodem k hádce mezi partnery

Úno 25 2017

Peníze také u seniorů bývají často tématem hádky. Podle profesore Haubla, nejen jeho, ale mnohých dalších psychologů, faktor lásky a peněz nejde v naší kultuře příliš dohromady. Peníze berou vlastnímu vztahu romantiku. Na začátku vztahu o penězích příliš nehovoříme a ten, kdo v počátcích romantického vztahu o penězích hovoří, vzbuzuje podezření, že láska pro něj ve vztahu není prioritou. Téměř běžně se při tom přehlíží, že láska se může bezstarostně rozvíjet, když je v pořádku finanční rámec. Na začátku vztahu by mělo být co nejdříve objasněno, co si společná domácnost a tedy partneři mohou ve vztahu ke svým příjmům dovolit nebo co chtějí, a jak kdo bude čerpat jednotlivé finanční prostředky, které mají k dispozici. Pokud se tyto záležitosti dlouhodobě neřeší, jsou živnou půdou pro konflikty.

 

 

Muži a ženy mají zkrátka na peníze rozdílný pohled a zároveň i rozdílný přístup po emocionální

Protože úspěch muže jako jediného zdroje rodinného příjmu není zaručen, hledá žena možnosti vlastního příjmu

Protože úspěch muže jako jediného zdroje rodinného příjmu není automaticky zaručen, hledá žena možnosti vlastního příjmu ve srovnání s minulými časy

stránce. Pro muže mají peníze nejčastěji něco do činění s úspěchem a s mocí.  Ženy naproti tomu spojují peníze s pocitem jistoty a s nezávislostí. Zároveň jak mužům, tak ženám zasahují peníze do citového života. U mužů jde o vydělané peníze, jsou ukazatelem jeho kvality. Pokud přestane být muž zdrojem finančního příjmu, velmi rychle se ponoří do myšlenek, že je teď vlastně k ničemu, a tím nastává v životě partnerů zlom, který může vést ke konfliktu.

 

 

Na finanční nezávislost se přitom pohlíží jako na něco, co vztah dvou lidí může rozbít. Se změnami ve společnosti se pohled na toto téma mění i u starších lidí. V minulých dobách byly role ženy a muže jasně rozděleny. Tradičně byl muž majitelem účtu a přinášel do rodiny příjem. Žena se starala o rodinu, byla nutně finančně závislá na manželovi. Tak se to dnes děje pravděpodobně v důchodovém věku stále. V průběhu let se už takovéto nastavení začíná zpochybňovat. Společnost je turbulentní, plná změn a úspěch muže, jako zdroje rodinného příjmu, nemusí být v každé době vždy zaručen.  Žena má z tohoto obavu, a proto hledá možnosti vlastního příjmu. Má snahu rovněž o to, aby její vlastní životní aktivity také někdo ocenil v penězích, v korunách. Kalkuluje i s možností, že po určitou dobu svého života se na sebe musí spolehnout sama a nikdo za ni žádné peníze nevydělá. Vidí, že zejména pro svobodné ženy je nedostatečný finanční příjem opravdu velký problém.

Autor: -jpo-

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..