Jak si zažádat o důchod – 2. část

Čvn 07 2015

Pro stále více seniorů představuje dosažení věku, kdy mají nárok na starobní důchod, pouhou formalitu. Zůstávají stále pracovně aktivní. V ČR je v současné době evidováno asi 134 tisíc pracujících důchodců. Pokud však po odchodu do důchodu zůstává starobní důchod jediným příjmem, je důležité si o něj zažádat včas. O starobní důchod se žádá na okresní nebo městské pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Může se o něj žádat již čtyři měsíce před dnem, kdy na něj ze zákona opravdu vzniká nárok. Dřívější žádosti však ČSSZ nevyhoví. Je proto nutné splnit tuto čtyřměsíční lhůtu. Je třeba doložit všechny doklady vaší pracovní minulosti. Je proto důležité si zkontrolovat celkovou dobu našeho důchodového pojištění.  K tomu slouží informativní osobní list důchodového pojištění.

Starobní důchod se vyplácí také zpětně

O starobní důchod je možné žádat i po dni, kdy nastal zákonný nárok na starobní důchod. A to i se zpožděním několika měsíců. Své peníze však dostaneme později. Starobní důchod je možné doplatit maximálně do pěti let od data podání žádosti. Zpětně se nevyplácí pouze předčasný důchod.


Pro vyřízení žádosti o starobní důchod potřebujeme občanský průkaz, cizinci potřebují buď pas, nebo povolení k pobytu. Je nutné také přinést doklady o studiu nebo vyučení, i když zůstalo nedokončené. Ženy prokazují počet dětí. K tomu slouží předložení jejich rodných listů. Muži musí také dokládat výkon vojenské služby.

Prázdná místa v pracovní minulosti musíme také doložit

ČSSZ eviduje dobu důchodového pojištění u všech pojištěnců, ať už jsou zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Pokud však najdou v naší pracovní minulosti nějaká prázdná místa, vyžádá si doklady o těchto zaměstnáních. Pokud je nemáme, vyžádáme si je u svého bývalého zaměstnavatele. Více o tomto tématu v našem předchozím článku.  Při vyřizování žádosti o důchod zcela nehraje roli, zdali jsme nezaměstnaní, zaměstnanci nebo pracujeme jako OSVČ. Nárok na starobní důchod nám vzniká bez ohledu na tyto poměry.

Důchodová kalkulačka

Výši svého důchodu si můžeme vypočíst na různých online kalkulačkách. Jedna z nejznámějších je na adrese http://kalkulacky.idnes.cz/cr_starobni-duchod.php. Abyste správně požadované údaje vyplnili, potřebujete znát výši vašich ročních výdělků. V případě, že jste OSVČ, musíte znát váš vyměřovací základ, tj. rozdíl mezi vašimi výnosy a náklady při vašem podnikání. Všechny tyto údaje získáte rovněž z informativního osobního listu důchodového pojištění.


 

 

Podle vydání LN z dubna letošního roku vyplácela ČSSZ za rok 2014 celkem 2 355 144 starobních důchodů. Průměrná penze byla 11 075 Kč. Minimální důchod byl 3110 Kč. Muži brali více než ženy, a to v poměru 12 259 Kč vs. 10 050 Kč. 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..