Jste senior a přemýšlíte o půjčce? Poradíme vám, na co si dát pozor, aby vaše půjčka dopadla dobře!

Říj 20 2017

Penze je v současné době jistým příjmem, o tom není pochyb. Přijde každý měsíc a ve stejné výši, po valorizaci dokonce i o trochu naroste. To je jeden z důvodů, proč mnohé úvěrové společnosti cílí na důchodce – mají jistotu, že právě důchodci dostávají pravidelný příjem. A z něj mohou pravidelně platit splátky. Jenže ne všechny půjčky jsou pro seniory tak vhodné, jak se v reklamních kampaních tváří. Na co si při rozhodování o půjčce dát pozor?

pexels-photo-302083

V bance či stavební spořitelně může být věk překážkou

Obecně mezi lidmi platí předpoklad, že nejbezpečnější půjčku poskytne banka, případně stavební spořitelna. Vzhledem k nastavení legislativy a ke skutečnosti, že banka a spořitelna podléhají zatím ještě přísnějšímu dohledu, není toto tvrzení daleko od pravdy.

Na druhou stranu je nutno vzít v úvahu, že ve světě nebankovních půjček proběhly za poslední rok obrovské změny právě směrem k vyšší kvalitě a transparentnosti při poskytování půjček a zejména jejich splácení.

Vraťme se však k bankám a spořitelnám. Pokud je navštívíte a požádáte o půjčku, můžete se setkat s tzv. ageismem, tedy diskriminaci kvůli věku. Sice se u nás průměrný věk obyvatel zvyšuje, ale i tak je pravděpodobnost úmrtí seniora během splácení půjčky mnohem vyšší než je tomu u člověka ve věku okolo třiceti let. Proto banky či spořitelny půjčku důchodcům často zamítají – zejména jde-li o vyšší obnos, například na rekonstrukci bytu.

Nebankovní společnosti kvůli věku tolik nediskriminují

Právě naopak. Všimly si totiž, že český důchodce se za posledních dvacet let dost změnil. Jednak se dožívá vyššího věku a jednak mnohdy chce podzim svého života strávit třeba v pěknějším prostředí. Takže důchodce i častěji rekonstruuje. Anebo chce poznávat okolní země, proto cestuje, někdy i na dluh.

Změn u českých důchodců je mnohem více, ale nebankovní společnosti cílí na ty, které vyžadují vyšší finanční obnosy. A nabízejí řešení: Jste senior a nepůjčí vám v bance? Půjčte si u nás! Máme půjčky speciálně pro seniory!

Na tom není samo o sobě nic špatného, tahle nabídka na českém úvěrovém trhu dlouho chyběla. I českého seniora může zajímat rychlá půjčka ihned, která vyřeší například nečekaný nedoplatek, pokutu nebo jednorázové vyšší výdaje na cokoliv.

Speciální půjčka pro seniory? Nikoli, jde pouze o název!

Naše rada číslo jedna: při výběru konkrétní nebankovní půjčky vždy myslete na to, že „Půjčka pro seniory“ se ničím neliší od jiných půjček. Není levnější ani bezpečnější nebo méně bezpečná. Jde o běžnou půjčku, jen s jiným názvem.

A nikde není napsáno, že si musíte vybrat právě tu s názvem „Pro seniory“. Nebankovky nabízejí i jiné půjčky, kde je věkový limit třeba až 85 let.

Nabídky nebankovek jsou různé

Nebankovky nabízejí různé půjčky s různými poplatky a úroky. Nabídka je bohatá, někdy nepřehledná a snadno se v ní člověk ztratí. Tady přichází na řadu rada číslo dvě: když hledáte vhodnou nebankovní půjčku, vždy použijte online srovnávač. Ten vám vyjete totiž jen ověřené nabídky od ověřených úvěrových společností, jak bank, tak nebankovek. Jak na to?

Je to jednoduché: stačí kliknout na srovnání půjček zde a na stránce vám vyskočí nabídky úvěrových společností s vypsáním základních podmínek k poskytnutí půjčky. Takže na jednom místě máte přehled o tom, kolik která půjčka stojí.

Pozor na RPSN!

Naše rada číslo tři se týká ceny půjčky: během porovnávání si vždy dejte pozor na „úrokovou míru“ a „RPSN“. Jsou to dva rozdílné pojmy, kdy úroková míra je samotnou cenou půjčovaných peněz, ale RPSN je tím, co za půjčku zaplatíte celkem. A zpravidla je RPSN vyšší než úroková míra (někdy stejná).

RPSN je totiž vyšší o poplatky za sjednání půjčky, za poskytnutí peněz, za vedení půjčkového účtu, za výpisy a za mnoho dalšího. Ve výsledku může být RPSN i dvojnásobná (ve srovnání s úrokovou mírou).

Vždy chtějte splátkový kalendář a celkovou zaplacenou částku!

Až budete zjišťovat podrobnější informace o vybrané půjčce, myslete na naši radu číslo čtyři: orientujte se zejména podle vytvořeného splátkového kalendáře (tedy měsíčních splátek) a podle celkové částky, kterou po vás bude společnost za poskytnutí půjčky žádat.

Je nebetyčný rozdíl mezi tím, když máte za půjčku ve výši 20 tisíc zaplatit do kupy 30 tisíc anebo 45 tisíc. Ano, i takové rozdíly v nabídce půjček jsou. Vše záleží jednak na ceně půjčky a jednak na délce splácení. Čím vyšší splátky si nastavíte, tím méně budete přeplácet. Ale pozor! Vždy si ponechte finanční rezervu na horší časy!
Finanční rezerva je nutností!

Rada číslo pět pro výběr půjčky zní: nikdy nepřeceňujte své síly ve splácení. To znamená, že je nutné si nastavit výši splátek tak, abyste i po jejich zaplacení a po zaplacení dalších povinných výdajů (nájem, energie, potraviny, léky) měli ještě nějaké volné peníze, jinými slovy finanční rezervu. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat koupit novou pračku, lednici, boty či cokoliv jiného.

Finanční rezerva je polštář, který vám v noci zajistí klidné spaní. Když ji mít nebudete, může nastat situace, kdy budete muset nečekaný výdaj zatloukat další půjčkou. A to není dobré.

I rychlá půjčka se může hodit

Na internetu najdete rychlé půjčky bez doložení příjmů, které se na první pohled tváří podezřele. Pokud je však najdete pomocí specializovaných online srovnávačů, můžete mít jistotu, že jsou poskytovány solidními nebankovními společnostmi, které již prošly výběrem odborníků, co pro srovnávače pracují. Navíc na tyto společnosti jistě najdete i mnoho recenzí. Zde rozhodně není potřeba se bát.

zdroj foto: pexels.com

Počet komentářů: 1
Autor:
Doba pokročila a už i důchodci umí pracovat na internetu. Ale co když si potřebují půjčit peníze? Na internetu mohou najít mnoho podvodníků, ale i slušné firmy. Starší člověk si konečně vybere poctivý podnik, ale co má dál dělat? Musí zapojit zdravý rozum. Návod jak na tu je např. zde: https://komercniprezentace.ihned.cz/c1-65696220-zvazujete-pujcku-zapojte-zdravy-rozum-vyuzijte-aktualnich-akci-a-neplatte-vic-nez-musite

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..