Kondice důchodového systému? No stále nic moc

Lis 22 2014

ČTK – Důchodový systém v Česku byl letos v prvních třech čtvrtletích v kondici o něco lepší než v minulých letech, přesto je ale stále v dluzích. Výdaje na penze byly v tomto roce od ledna do září o 28,6 miliardy vyšší než příjmy z důchodového pojištění. Loni na konci září byl takzvaný penzijní účet v minusu 32,5 miliardy a předloni 33,4 miliardy. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).


Důchodový systém v Česku byl v deficitu i v 90. letech či před desetiletím. Tehdejší vláda problém v roce 2004 řešila zvýšením odvodů. Sociální pojistné zvedla o dva procentní body na 28 procent. Naopak v roce 1996 odvody klesly z 27,2 na 26 procent. Systém se pak dostal do minusu. V posledních letech situaci zhoršila krize. Výdělky totiž nerostly a přibývalo lidí bez práce, což se podepsalo na odvedených sumách.


Na důchodovém pojištění se od ledna do konce září vybralo 247,1 miliardy. Je to o 6,3 miliardy víc než za stejné loňské období a o 5,7 miliardy víc než předloni. Víc se proti loňským devíti měsícům také na penze vyplatilo, a to o 2,6 miliardy. Výdaje činily celkem 275,8 miliardy. Loni dosáhly 273,2 miliardy a předloni 274,8 miliardy. Zbrzdilo je odsouvání věku pro nástup do důchodu a také nižší valorizace, kterou kvůli úsporným škrtům prosadila Nečasova vláda.


Na důchody se v Česku v posledních letech vydá víc peněz, než se na ně vybere. Naposledy byl systém v přebytku v roce 2008, kdy v něm zůstalo šest miliard. Hned následující rok v něm po nástupu krize chybělo už 30,5 miliardy. Od té doby se soustava nevzpamatovala a deficit se postupně prohlubuje. Za loňský rok činil už 49,7 miliardy korun. Od příštího roku se penze budou znovu zvyšovat stejným tempem jako před úspornými škrty.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..