Které pojistky jsou důležité v seniorském věku?

Říj 01 2015

Přibývající věk znamená také nová rizika. Mnohé pojistky jsou v seniorském věku nadbytečné, jiné jsou nadále velmi důležité. Dobrou zprávou je, že uzavření následujících pojistek nabízejí všechny velké tuzemské pojišťovací domy, takže je z čeho vybírat.

Pojistkami a pojištěními se stejně nikdo moc rád nezabývá. Pokud jsou jednou uzavřeny, snažíme se na ně myslet co nejméně a papírové dokumenty s pojistkami založíme doma. Většinou se jimi zabýváme, až když je to potřebné. V seniorském věku se ovšem vyplatí si uzavřené pojistné smlouvy znovu projít a zvážit, zda ještě odpovídají potřebám našeho věku.

Vstup do penze je k tomu velmi vhodným důvodem, neboť s ním se často mění potřeba pojištění. Některé pojistky už v penzi ztrácí smysl. Jiné by se měly uzpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu. Za určitých okolností tak dokonce můžeme ušetřit peníze.

Pojištění odpovědnosti za osobu

Lidově nazývána pojistka na blbost. Netýká se pojištění za škodu způsobenou zaměstnavateli, ale pouze našeho občanského života a možnou škodu, kterou v něm můžeme způsobit. Například když v domě vytopíme sousedy na spodním patře nebo jako chodci zapříčiníme dopravní nehodu z důvodu naší nepozornosti. V seniorském věku je taková pojistka celkem nezbytná. V rámci pojistky můžeme připojistit celou svoji rodinu. Vnuk může při fotbale u vás na prázdninách rozbít okno. Nebo některé pojišťovny nabízejí tarif pouze pro manžele partnery. Pojistka se může vztahovat i na domácí zvířata a její působnost můžeme rozšířit po celé Evropě.

Zkontrolujte si u stávající pojistné smlouvy, jaké škody vaše pojistka kryje a které nikoliv. Například kdo po vstupu do důchodu vykonává bezplatně funkci v nějakém úřadu nebo si pořídí domácí zvíře, by měl být pro takové případy pojištěn.

Povinné ručení vozu

Ten, kdo řídí auto, musí mít uzavřeno povinné ručení neboli zákonné pojištění vozu. Vhodné je se nechat pojistit do

Některé pojistky ztrácí v penzi smysl, jiné naopak

Některé pojistky ztrácí v penzi smysl, jiné naopak

co nejvyšší sumy. Navíc existuje výběr mezi plným krytím škody a finanční spoluúčastí. Částečné krytí škody je omezeno na škody způsobené zvířaty nebo elementární škody jako jsou padající kropy nebo krádež. Varianty povinných ručení se většinou vybírají podle stáří a hodnoty vozu. Ušetřit můžete, když jste jediným uživatelem vašeho vozu. Pojistné také závisí od toho, kolik kilometrů za rok najezdíte. Pokud jezdíte autem v důchodu méně, měli byste to oznámit pojišťovně.

Pojištění majetku

Taková pojistka má v důchodu určitě smysl. Čím více cenných předmětů doma vlastníte, tím je pojistka pro vás důležitější. K domácímu zařízení se počítá nejen nábytek, ale také oděvy, knihy nebo i ve sklepě odstavené kolo. Pojistné krytí by také nemělo překročit celkovou hodnotu pojištěných věcí. Poskytuje vám vlastně náhradu za věci, které vlastníte a můžete o ně přijít v rámci poškození, zničení nebo odcizení.

Důležité je vědět, na jaká poškození se vztahuje tato pojistka. Pojistné plnění se vztahuje na takové situace jako je krádež, odcizení, poškození, záplavy, poškození vodou z vodovodního potrubí, když například praskne trubka, pád letadla, krupobití.  Pokud něco přestěhujete někam jinam, třeba do menšího bytu a při této příležitosti odklidíte velkou část vašeho majetku, měli byste to oznámit pojišťovně, abyste neplatili příliš vysokou pojistku.

Pojištění nemovitosti

Důležitá pro všechny vlastníky domu nebo bytu, zkrátka nemovitosti. Vztahuje se na rodinné domy, byty, ale také na různé rekreační objekty, jako chaty a chalupy. Tato pojistka nás chrání před náklady, které by vznikly, pokud by nám doma praskla voda nebo udeřil blesk a poškodil náš dům. Toto pojištění odpovídá prakticky pojištění domácnosti, ale jeho krytí může být daleko širší. Vztahuje se totiž také na všechny objekty, které jsou součástí pozemku, na kterém stojí naše nemovitost, ale jsou s ním funkčně propojeny. Kdo má například byt nebo dům přestavěn bezbariérově nebo si postaví zimní zahradu, měl by to oznámit své pojišťovně, aby se proto vyhnul příliš nízkému pojistnému krytí. Pojištění je hlavně důležité pojistit proti živlům, poškození z vyšší moci, lavinám, zemětřesením, povodním, pádu letadla.

Také je důležité zjistit, v jakých cenách bude případná škoda hrazena. Zdali to budou ceny, za níž si pořídíte poškozené věci jako nové, nebo časové ceny, které odpovídají hodnotě nemovitosti v době, kdy byla poškozena. Může se také jednat o běžnou cenu, kterou by pojištěný mohl získat při prodeji nemovitosti.

Pracovní neschopnost a nemocenské pojištění

Pojištění pracovní neschopnosti nebo nemocenské pojištění není v penzi už nutné. Tyto pojistky ale nekončí automaticky, když odejdete do důchodu a přestanete chodit do práce. V tomto případě musíte pojistku vypovědět. Běží lhůta pro ukončení smlouvy. Zpravidla postačuje vypovědět smlouvu emailem nebo dopisem.

Autor: Jiří Pocklan jpj
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..