Ministryně Marksová si myslí, že systém sociálního pojištění bude za 25 let obdobný

Říj 15 2014

ČTK – Systém sociálního pojištění bude za dalších pětadvacet let fungovat na stejných základních principech jako v současné době, myslí si ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Žádné dramatické změny neočekává ani Vilém Kahoun, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která příští rok oslaví pětadvacet let existence.


Marksová na dnešní tiskové konferenci poukázala na to, že systém sociálního pojištění stojí na základech vytvořených před 90 lety první legislativní úpravou této oblasti. “Je vidět, že nic lepšího zřejmě nevymyslíme. Systém bude obdobný jako dnes, projde jen modernizačními změnami,” poznamenala ministryně.


Výplatu dávek sociálního pojištění, tedy důchodů a nemocenských, zajišťuje ČSSZ. “Česká správa sociálního zabezpečení je stabilní, konzervativní instituce. Modernizace je třeba, ale rozvoj je odvislý od toho, jaké jsou finanční zdroje,” uvedl její šéf.


Cílem je, aby údaje o důchodovém pojištění nebo kalkulačky výše důchodu byly snadno přístupné občanům. “Naší vizí je, aby byla za osm vteřin odezva,” poznamenal Kahoun. Elektronické služby se soustředí pod ePortál, který je v provozu od prosince loňského roku. Aktuálně je však dostupný pouze majitelům datových schránek, které mezi fyzickými osobami nejsou zatím příliš rozšířeny. ČSSZ proto pracuje na možnosti vytváření vlastního identifikátoru.


Česká správa sociálního zabezpečení vznikla v roce 1990 sloučením Úřadu důchodového zabezpečení v Praze, České správy nemocenského pojištění a Správy nemocenského pojištění Svazu českých a moravských výrobních družstev. Začali v ní pracovat také zaměstnanci odborů sociálních věcí a zdravotnictví tehdejších národních výborů. “Už je to dospělá, zkušená a zdatná mladá dáma,” glosoval Kahoun blížící se pětadvacáté výročí její existence.


Na příští rok jsou naplánovány akce, které by toto výročí měly připomenout. Ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Praze se připravuje mezinárodní odborná konference. Na jubileum nezapomenou ani účastníci zasedání Rady Evropské asociace posudkových a revizních lékařů (EUMASS), které v tuzemsku proběhne. Úřad se chce rovněž zaměřit na osvětu.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..