MPSV zatím nemá v návrhu rozpočtu dost peněz na investice

Srp 13 2014

Ministerstvo práce zatím nemá v připravovaném rozpočtu na příští rok dost peněz na investice, a to mimo jiné i do nového informačního systému. Požadovanou částku vyčíslilo na 1,5 miliardy korun, o prostředcích nyní vyjednává s resortem financí. ČTK to dnes řekl náměstek ministryně práce Martin Kučera. Ministerstvo práce už získalo do své pokladny na příští rok 3,3 miliardy korun navíc na provoz, platy v sociálních službách či pomoc dětem.


“Ještě máme nároky ve výši 1,5 miliardy na investice, ty aktuálně s financemi řešíme. Jsou to věci strategické povahy, kde se bavíme o informačním systému pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Zatím ještě nemáme tak úplně shodu na pokrytí prostředků, které budeme potřebovat,” uvedl Kučera. Podle něj má ale resort práce příslib, že peníze získá. Nyní se jedná o konkrétní částce. “Jednání bylo opravdu vstřícné,” dodal.


Resort práce se chystá vyhlásit na podzim tendr na nový informační systém. Součástí zakázky je systém pro vyplácení dávek. Úřady práce sice měly od roku 2012 nový, ten ale ani po měsících nefungoval bez problémů. Antimonopolní úřad ho navíc kvůli pochybení při výběru dodavatele zakázal používat. Úředníci se tak na přelomu roku museli vrátit ke staronovému OK systému, na něj je smlouva ale jen do konce roku. Měla by se dočasně prodloužit do získání nového informačního systému z veřejné soutěže.


Ministerstvo práce chtělo mít v příštím roce výdaje kolem 537,2 miliardy korun. Valná většina sumy putuje vždy do důchodů a dávek. Resort financí navrhl 529,4 miliardy. Na provoz podle náměstka vyčlenil 3,1 miliardy, což je 56 procent letošní částky. Obnos se nyní o 2,2 miliardy zvýší. Další 1,1 miliardy korun posílí dotace. Z nich by celkem 750 milionů mělo podle dohody vlády jít do sociálních služeb, a to do zvýšení platů. Obce získají na ochranu dětí a sociální pracovníky 220 milionů, 20 milionů poplyne do klokánků a podobných zařízení a zbývajících 75 milionů do pěstounské péče.


Podle resortu práce byl zatím také “podhodnocen” návrh rozpočtu na dávky, a to o 4,8 miliardy korun. Ministerstvo financí slíbilo, že pokud budou peníze v příštím roce na příspěvky chybět, dodatečně se zajistí podle potřeby.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..