Novela zákona o sociálních službách je podle Prahy diskriminační

Zář 06 2014

Praha nesouhlasí s novelou zákona o sociálních službách, v níž je klíč k rozdělení peněz na dotace mezi jednotlivé kraje. Podle návrhu by hlavní město mělo dostat osm procent celorepublikové sumy, zbytek si rozdělí ostatní regiony. Radní pro sociální oblast a zdravotnictví Martin Dlouhý (TOP 09) v rozhovoru s ČTK řekl, že novela je diskriminační a Prahu připraví o desítky milionů korun. Rada města proto vyzvala poslance a senátory, aby připravovaný zákon nepodpořili. Předloha je nyní ve Sněmovně.


Novela podle Prahy nevychází z reálných potřeb metropole, nepřihlíží ke statistickým údajům ohledně počtu obyvatel a nezohledňuje objem vyplácených příspěvků na péči. “Pokud by byla přijata, dojde k porušení principu rovnosti přístupu občanů k sociálním službám. Schválená zákonná norma může být v rozporu s Ústavou ČR,” uvedl radní. Praha podle něj může přijít až o 100 milionů korun.


Poskytovatelé sociálních služeb přitom podle něj byli na dotacích kráceni už v minulosti. Vychází to prý z chybného stanovení podílu dotací, na které má Praha nárok, tvrdí Dlouhý.


V Praze žije kolem 1,24 milionu lidí. Je to zhruba 12 procent obyvatel republiky. Z peněz na dotace na sociální služby by měla podle novely dostat 8,08 procenta. Největší podíl má putovat do Moravskoslezského kraje, a to 11,99 procenta. Na opačném konci pomyslného žebříčku má být Karlovarský kraj s podílem 3,4 procenta.


Podle ministerstva práce má jasné stanovení podílů pro kraje, a to s fixací na tři roky, zajistit v regionech stabilitu financování sociálních služeb. Pokud by se podle resortu v tříletém období ukázalo, že jsou stanovené poměry nevyhovující a situaci v krajích neodrážejí, upravily by se další novelou.


V příštím roce by stát na dotace na sociální služby měl krajům dát přes sedm miliard korun. Praze by tak mohlo připadnout kolem 600 milionů. Na příspěvek na péči, za který si senioři či postižení mají platit služby a opatrování, úřady práce vydaly v Praze letos v prvním pololetí 822,46 milionu korun. Je to 8,2 procenta celorepublikové vyplacené sumy.


Příspěvků na péči vyplatili úředníci v metropoli za pololetí celkem 174.900. Je to 8,7 procenta z celkového počtu těchto dávek.


Poskytovatelům péče o postižené, seniory a další potřebné dosud dotace rozdělovalo ministerstvo práce na doporučení krajů. Od příštího roku by resort měl krajům dávat určitý obnos, rozdělit by si ho měly už samy tak, aby svým obyvatelům zajistily služby podle jejich potřeb.


Kraje měly začít finance původně samy přidělovat už od roku 2012. Změna se ale dvakrát odsunula. O odklad v minulosti žádala asociace krajů i asociace poskytovatelů péče. Podle nich nebyl přesun dotačního řízení z centra do regionů připraven. Stejný názor mají nyní i poslanci ODS. Předložili novelu, která by start nového systému oddálila o další rok na leden 2016.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..