Platební bilance se v listopadu vrátila ke schodku 6,7 mld. Kč

Led 14 2015

ČTK – Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, se loni v listopadu vrátil ke schodku. Pasivum činilo 6,7 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka. V říjnu byl běžný účet v přebytku 5,2 miliardy korun.


“Snižování pasivního salda běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zpomalilo,” uvedla ČNB. Bilance zboží a služeb byla v listopadu stejně jako v říjnu v přebytku, a to zhruba 22,1 miliardy korun.


Důvodem horšího než očekávaného výsledku platební bilance byl podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské nepředvídatelný pohyb dividend a podílů na zisku přes hranice ČR. “Nebýt listopadového skoku právě v dividendách, viděli bychom opět běžný účet v přebytku,” uvedla.


Listopadová čísla lze podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy hodnotit příznivě. “Roční úhrn běžného účtu se po většinu loňského roku dařilo držet na vyrovnané, případně mírně kladné, úrovni, a nic by na tom neměla změnit ani prosincová čísla,” uvedl.


Bilance prvotních důchodů byla v pasivu 25,8 miliardy korun, především vlivem vyplacených dividend z přímých zahraničních investic 19,5 miliardy. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto pasivní saldo převodů z ČR do rozpočtu EU 1,3 miliardy korun, doplnila ČNB.


Příliv kapitálu na finančním účtu činil 13,1 miliardy a saldo přílivu přímých zahraničních investic 4,4 miliardy korun. “Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu v posledních měsících stagnuje,” uvedla centrální banka.


Bilance odlivu portfoliových investic byla ovlivněna hlavně zvýšením investic rezidentů do nerezidentských majetkových a dluhových cenných papírů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje zvýšení odlivu kapitálu, oznámila banka. Bilance ostatních investic zaznamenala příliv kapitálu v objemu 16,2 miliardy, podle ČNB především kvůli zvýšení přijatých krátkodobých vkladů bank ze zahraničí.


Listopadová platební bilance ČR (vybrané položky, v miliardách Kč):říjen 2014

listopad 2014

Běžný účet

5,149

-6,717

Zboží a služby

21,288

22,048

Kapitálový účet

1,475

0,413

Finanční účet

17,571

-13,115

Přímé investice

-3,303

-4,361

Portfoliové investice

2,714

6,704

Ostatní investice

15,973

-16,203

 

 

* podle nové metodiky se mění používání znamének plus a minus, u toků kapitálu na finančním účtu znamená minus příliv a plus odliv


Zdroj: ČNB

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..