Připravte se na důchod – 1. část

Kvě 26 2015

Blíží se váš odchod do důchodu? Měli byste vědět, jak žádat o důchod a co je potřeba vybavit.


Nejprve byste si měli zkontrolovat, zda máte dostatečný počet odpracovaných roků. I když dosáhnete důchodového věku, nemusíte na správný počet odpracovaných roků ještě dosáhnout. Kontrolu můžete provést na portálu České správy sociálního zabezpečení na eportal.cssz.cz. Přístup sem budete pouze přes datovou schránku. Tu můžete zřídit například přes Czech point.


Jakmile si jako podnikatel jednou datovou schránku zřídíte, musíte přes ni rovněž podávat daňová přiznání. Tedy elektronicky. Jinak riskujete pokutu 2000 Kč.

Evidenční list důchodového pojištění

Můžete se informovat také na Odboru správy údajové základy ČSSZ (sídlí na adrese Křížová 25,  Praha 5) nebo na příslušné okresní pobočce ČSSZ. Vydá vám informativní list důchodového pojištění. A nejen to. Zobrazí se vám zde i doba studia, vojenská základní služba. Počet odpracovaných let je registrován v evidenčním listu. Ten je povinen zaměstnavatel u každého zaměstnance vnést do evidence. Povinností každého zaměstnavatele je vydávat zaměstnancům od roku 2004 vždy jednu kopii evidenčního listu, aby si ji mohl archivovat.

Když odpracované roky chybí? Co potom?

Pokud zjistíte, že vám zde nějaké odpracované roky chybí, měli byste zaměstnavatele zpětně kontaktovat. Údaje v evidenčním listu jsou důležité pro přiznání starobního důchodu. Pokud již zaměstnavatel neexistuje, měli byste se obrátit s dotazem na okresní správu OSSZ. OSSZ pak provede evidenci odpracovaných let z náhradních dokladů. Z výplatních pásek a ze mzdových listů.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..