Senioři v části Valašského Meziříčí ušetří za odpad, MHD zdarma nebude

Zář 28 2014

ČTK – Senioři v místních částech Valašského Meziříčí Brňov a Lhota nebudou od příštího roku platit poplatek za svoz komunálního odpadu. Město tak chce ulevit lidem nad 70 let z těchto částí a kompenzovat jim fakt, že na rozdíl od seniorů přímo ve městě musejí platit za městskou hromadnou dopravu. Zastupitelé již úpravu vyhlášky o odpadech schválili, sdělila dnes ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová. Návrh na úplné zrušení jízdného ve městě neprošel.


“Zatímco senioři nad sedmdesát let ve městě a ostatních místních částech mohou využívat zdarma služeb městské hromadné dopravy, senioři z Brňova a ze Lhoty oproti tomu mohou využívat pouze příměstskou autobusovou dopravu organizovanou Zlínským krajem, který ovšem bezplatnou přepravu pro seniory nezajišťuje,” uvedl starosta Jiří Částečka (ODS). “Protože nemůžeme ovlivnit cenovou politiku jízdného Zlínského kraje, rozhodli jsme se využít jediného dostupného nástroje. Od 1. ledna 2015 tak budou senioři s trvalým pobytem na území Brňova a Lhoty osvobozeni od ročního poplatku za odpady ve výši 490 korun za osobu. Tyto uspořené prostředky budou senioři moci využít právě při využívání příměstské dopravy,” podotkl starosta.


Zastupitelé se zabývali také návrhem na úplné zrušení jízdného v MHD, nebyl však přijat. Radní tímto návrhem chtěli zatraktivnit městskou hromadnou dopravu, cestujících v posledních letech ubylo. “Zatímco v roce 2009 jich bylo asi 872.000, loni 685.000,” řekla mluvčí.


Městu by se tímto rozhodnutím zvýšily náklady asi o dva miliony korun, nyní na MHD dává ročně asi 7,7 milionu korun. Opoziční zastupitelé však návrh kritizovali. “Nezvyšujme náklady města, nechejme to na nových zastupitelích,” uvedl zastupitel za KDU-ČSL Bohdan Mikušek. Ve vedení města je koalice ODS, ČSSD a Nezávislých, v opozici lidovci, komunisté, TOP 09, dvě křesla obsadili zastupitelé bez politické příslušnosti zvolení za Věci veřejné.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..