Pozůstalostní řízení – 1. díl

Zář 30 2018

Dotkne se každého z nás. A tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby pozůstalosti zdědili osoby, u kterých si to přejeme a bylo postaráno i o ostatní.

Pokud budete majetek převádět ještě za života

Darovací smlouva. To je potřebné sepsat, pokud se člověk rozhodne převést svůj majetek ještě za svého života. Důležité je ovšem vědět, že možností odvolat dar jsou poměrně omezené. Proto je vhodné si převod majetku za svého života třeba si vždy dobře rozmyslet. Zejména pokud se jedná o převod nemovitosti, domu či bytu, v kterém trvale bydlíme.  V darovací smlouvě je možné vymínit věcné břemeno. Coby dosavadnímu majiteli nám zůstane zachováno právo dům užívat, a to buď to samostatně, nebo společně s vlastníkem, můžeme chovat domácí zvíře, používat sklep nebo jiné prostory atd. I když se však věcné břemeno zřídí, mohou se okolnosti v rodině změnit a fakticky znepříjemňovat užívání domu.

V čem spočívají rizika

Změnami okolností může být úmrtí nového vlastníka, exekuce či konkurzní řízení na nového vlastníka, nebo také nový životní partner. V darovací smlouvě je možné si dohodnout povinnost určitých služeb či pomoci od nového vlastníka. Nebezpečné může být hledat smlouvy na internetu ve snaze ušetřit za poplatky u notáře. Tím se snadno můžeme dostat do potíží.
Co zařídit před odchodem do domova pro seniory (DS) nebo do domu s pečovatelskou službou (DPS)

To vše se odvíjí od toho, jaký majetek člověk vlastní a co s ním chce provést. Rozhodne-li se senior své obydlí opustit natrvalo bez možnosti se tam vrátit, pak může se svým majetkem naložit podle svého. Může ho byt nebo dům prodat, pronajmout nebo darovat. Člověk by si měl však uvědomit, že v těchto zařízeních má pravidelné náklady, které musí platit. Proto člověk nemůže zůstat zcela bez prostředků. Když člověk obývá DPS neznamená odchod z domu do DPS konec všech aktivit. Navštěvování přátel, cestování a podobně. Pokud si člověk majetek ponechá, měl by ho svěřit do rukou důvěryhodné osobě, která majetek spravuje. Znamená to, že řeší platby energií a služeb, přístup k účtům a podobně.

Kolik stojí notář a jak se hledá

Odměna notáři za projednání pozůstalosti začíná na 600 Kč bez DPH. Když se například jedná o majetek v hodnotě 20 milionů koruna víc, pak je maximální výše odměny notáře za projednání dědictví 38 300 korun bez DPH. Notářských kanceláří je po celé republice 450 a jejich seznam, a tedy i svého nejbližšího notáře naleznete na webu Notářské komory ČR www.nkcr.cz. V kanceláři pracuje s notářem obvykle ještě notářský koncipient nebo kandidát, který agendu pro jednotlivé případy pomáhá připravovat. Schůzku si snadno domluvíte přes telefon uvedený v seznamu notářů nebo emailem.

 

Autor:

Zpracováno podle MF DNES a www.nkcr.cz

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..