Stát vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani za loňský rok

Říj 08 2014

ČTK – Ministerstvo financí vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani za loňský rok. Uplatit svůj nárok mohou do tří let. Rozhodnutí dnes zveřejnila na svém webu Finanční správa ČR. Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, již v létě Ústavní soud (ÚS) zrušil z podnětu skupiny senátorů. Pro letošek tedy mají pracující důchodci slevu jistou, o tu loňskou se ale vedly spory.


Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že “daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu”. V praxi tak aktivní důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů.


Podle ústavních soudců právní úprava vyvolávala nerovnost. Chybou bylo zejména to, že odepření slevy na dani spojila s čerpáním důchodu v první den roku. Z nálezu plynulo, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. Pro rok 2013 neměl nález obecnější účinky, ovšem v konkrétních sporech by k nálezu soudy mohly přihlížet, řekl už tehdy ČTK předseda soudu Pavel Rychetský.

Na konci září již ÚS vyhověl první individuální stížnosti důchodkyně, jíž finanční úřad slevu na dani z příjmu za rok 2013 nepřiznal.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..