Ubývá živnostníků, kteří mají povinnost platit odvody na důchody

Led 07 2015

V Česku v posledních letech ubývá živnostníků, kteří platí důchodové pojištění. Loni na konci třetího čtvrtletí zálohy na pojistné mělo povinnost odvádět zhruba 689.000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), v roce 2009 jich bylo o 67.000 víc. Klesá i podíl OSVČ mezi plátci do penzijního systému. Tvoří necelých 14 procent. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).


Mezi OSVČ patří živnostníci, zemědělci, umělci či soudní znalci. Podle správy sociálního zabezpečení jich loni v Česku bylo 988.000. Povinnost platit zálohy na penze mělo 688.800 z nich, kteří měli dostatečný příjem. Tvořili tak 13,8 procenta lidí, kteří do důchodového systému přispívají. Celkem do něj posílalo peníze 4,98 milionu lidí. Valnou většinu z nich tvoří zaměstnanci.


Proti září 2013 podíl OSVČ mezi plátci pojistného klesl o půl procentního bodu. Představovaly 14,3 procenta plátců. Na konci třetího kvartálu 2009 to bylo 15,6 procenta.


Podle odborů je potřeba “zrovnoprávnit” zdanění a odvody zaměstnanců a OSVČ, zaměstnanci podle předáků platí víc. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) před pár lety ještě jako opoziční politik řekl, že živnostníci na systému parazitují. Za své výroky sklidil ostrou kritiku a omluvil se za ně. Podle tehdejšího vyjádření šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jeho stranický kolega poukázal ale na problém, kdy živnostníci kvůli nízkým odvodům na sociální pojištění mají pak i nízké důchody a hrozí jim chudoba.


Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) už dřív řekla, že zvýšení odvodů pro OSVČ je nejspíš jediná cesta, jak věc s budoucími malými penzemi vyřešit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) loni v srpnu zřídil skupinu, která zdanění zaměstnanců a podnikatelů analyzuje. Podle výsledků má tým navrhnout změny.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..