Úraz na namrzlém chodníku

Lis 27 2019

Babí léto je již za námi, sychravý podzim odkrývá svou barevnou paletu listí a mrazivé počasí téměř klepe na dveře. Snad každému se někdy stalo, že uklouzl na zledovatělém povrchu. Někteří to ustáli lépe než jiní. Pokud se vám stal úraz na zledovatělém chodníku, je zde velká pravděpodobnost, že vám vzniká nárok na finanční odškodnění. Jak postupovat, když se zraníte? Pokračujte ve čtení článku níže.

Kdo je odpovědný za náhradu škody?

Odpovědnost za úraz na namrzlém povrchu zpravidla nese majitel konkrétní komunikace nebo pozemku. Ve většině případech za úrazy na chodnících odpovídá obec, na jejímž území se chodník nachází. Pokud má však obec uzavřenou smlouvu o údržbě se společností poskytující komunální služby, tato společnost jakožto správce oblasti odpovědnost přebírá.

Pozor! Pokud narazíte na varovnou ceduli s nápisem „chodník se v zimě neudržuje“, nemusí být okamžitě důvodem k zamítnutí finančního odškodnění. Častokrát se totiž vlastníci komunikací tímto způsobem vyhýbají odpovědnosti za její stav. Při šetření úrazu se posuzuje i umístnění takovéto cedule, například v blízkosti školy takovéto upozornění nemá co dělat, a vy tak v případě úrazu máte právo požadovat odškodnění.

Jak postupovat, pokud dojde k úrazu?

K následnému prokazování je vhodné mít k dispozici důkazy. Ideální je situace, kdy máte po ruce fotoaparát (mobil s fotoaparátem) a na místě úrazu si pořiďte fotodokumentaci. Samozřejmě jsou pro dokazování zásadní svědci události. Pokud s vámi ve chvíli úrazu není přítomná rodina či vaši známí, zkuste se porozhlédnout po kolemjdoucích, kteří celou situaci viděli a požádejte je o kontakt.

Další možností je přivolat strážníky městské policie, kteří by mohli zajistit důkazy místo vás. Podobně vám může pomoci i záchranná služba, od které si nezapomeňte vyžádat protokoly zaznamenávající detaily vašeho úrazu.

Dalším krokem je nahlásit celou událost pojišťovně a majiteli dané komunikace, a to písemnou formou. V písemné žádosti poskytněte pojišťovně co nejvíce detailních informací o tom, kdy, kde a jak se úraz stal. Nezapomeňte přiložit i výše zmíněné důkazy.

Povinnosti nevyplývají pouze ze strany majitele komunikace…

…co se týče namrzlého chodníku, není to v dokazování zas tak jednoznačné, neboť povinnosti nemá pouze jeho majitel, ale i samotný chodec. Pokud dojde k soudnímu řízení, jsou posuzovány všechny okolnosti, a to i ze strany poškozeného. Nejčastěji se posuzuje, zda chodec zvolil odpovídající obuv vzhledem k nepřízni počasí. Zda vynaložil dostatečnou pozornost, nebo posílal SMS či telefonoval. Často hraje roli i opatrnost chodce, zda například nepospíchal na zastávku, ze které odjíždí autobus.

U soudu bývá také brán zřetel na volbu komunikace učiněnou chodcem. Pokud totiž použil nějakou „zkratku“, přitom ale bylo možné jít po opraveném chodníku, nárok pravděpodobně nevznikne.

Na co máte nárok?

Výše odškodnění závisí na okolnostech konkrétního případu, avšak často se pohybuje v desítkách tisíc korun. Jako poškozený můžete žádat o bolestné, náhradu ušlé mzdy, odškodnění vzniklé škody, náhrady nákladů za léčení a odškodnění za trvalé následky.

Stal se vám úraz na chodníku? Obraťte se na společnost Vaše nároky.cz! Spolupracující právník váš případ zdarma posoudí. Společnost funguje na principu „žádná výhra, žádná odměna“ – to znamená, že odměna za odvedenou práci jim náleží pouze v případě úspěšně vyřešeného sporu, a to ve formě předem domluvené provize z vyzískané částky. Vy tedy nic neriskujete a můžete jen získat! Navíc za vás zaplatí i 50 % z ceny znaleckého posudku!

 

Vaše nároky.cz, SE

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.