Ušetřete náklady za teplo

Bře 03 2014

 

Není třeba hned kupovat nové vytápění nebo plynový kotel. Stačí pár celkem jednoduchých rad, jak je možné ušetřit na nákladech za tepelné energie.

Počítá se každý stupeň

Kdo sníží teplotu pokoje jen o jeden stupeň, ušetří průměrně na nákladech za topení šest procent. Kdy je vlastně v pokoji dost teplo? Experti rádi používají pro tuto radu teplotní řadu: v ložnici 17 stupňů, v kuchyni 18 stupňů (zde ovlivňuje teplotu během dne například provoz zapnuté trouby nebo sporáku), 20 stupňů v obývacím pokoji a 22 stupňů v koupelně. V každém případě byste měli nastavit teploty podle aktuální potřeby. Ušetřit náklady pomohou termostatické hlavice. Reagují na získávání tepla v místnosti, například ze slunečního záření, žárovek nebo elektrického či plynového sporáku a zavřou ventil topení. Je tak zamezeno zbytečnému zvyšování teploty.

Mnohem vyspělejší technologii představují termostatické hlavice vybavené časovými spínači. Úspora spočívá v tom netopit zbytečně v době, kdy to není potřeba, například ve všedních dnech mezi osmou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední, když není v místnosti nikdo přítomen. V tomto případě se nastaví v zařízení nižší teplota a začne se tedy topit na nastavenou pokojovou až po čtvrté odpoledne. V každém regulátoru můžete nastavit různou tepotu podle toho, v jaké místnosti se nachází. V obývacím pokoji, ložnici, koupelně atd.

K bydlení využívejte menší plochu

Pokud máte v domě nebo bytě místnosti, které obýváte jen občas, nemá úplně smysl tyto místnosti vytápět. Pokoje se silnými a masívními zdmi, například z cihel, by měl člověk nechat vychladnout pod 16 stupňů. Místnosti s lehčími a tenčími stěnami, například ze sádrokartonu, snesou i chladnější teplotu, protože v případě potřeby se daleko rychleji vyhřejí. Před topná tělesa nestavte nábytek ani jiné rozměrnější předměty, zbytečně tak bráníte teplu, aby se rozprostřelo v prostoru.

Větrání v topné sezoně: okno dokořán na pár minut

Větrat místnosti bychom měli i v zimě, a to dokonce tři- až čtyřikrát denně. Nejlépší je doširoka otevřít okno. Zatáhněte předtím termostaty. Při venkovních teplotách pod nula stupňů stupňů stačí často jen na pár minut. Pokud vrstva, která vzniká na otevřené straně okna zmizí, může člověk okno znovu zavřít, jak radí někteří odborníci. Zcela opusťte trvalé větrání s minimálně pootevřeným oknem na tzv. ventilačku. Při něm trvá výměna vzduchu z vnějšku až sedmkrát delší dobu. Během této doby vnitřní stěny místnosti vychládají. Větrání je nutné jako prevence vzniku plísní.

Během dovolené nevypínejte topení nikdy úplně

Pokud jezdíte v zimě na dovolenou, nevypínejte v zimě nikdy topení úplně. Rozvody vody v trubkách by mohly zamrznout a poškodit se. Nastavte termostat na značku hvězdičky – pozici ochrany proti mrazu.

Další ušetření díky investicím do moderních technologií

Moderní kotel na vytápění nebo lepší zateplení fasády stojí více peněz. Jsou to ovšem investice, které je dobré promyslet. Kdo by rád získal další informace, zda se takové prostředky vyplatí a na které podpůrné programy má člověk nárok, měl by se obrátit na nezávislé energetické poradce. Životnost regulačních zařízení můžete několikanásobně prodloužit pravidelným servisem.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..