V důchodu se vyplatí pracovat i podnikat – 3. část

Čvn 14 2015

V ČR je v pracovním poměru asi 111 tisíc lidí v důchodovém věku. Podle LN jich eviduje Český statistický úřad 68 tisíc v pracovním poměru na dobu neurčitou a 43 tisíc v poměru na dobu určitou. Nejčastěji se jedná o pracovní poměr, kdy zaměstnanec dostáhne důchodového věku, ale zůstává u stejného zaměstnavatele. Pro takové občany, kteří dosáhli důchodového věku a chtějí stále pracovat, je samotný odchod do důchodu pouhou formalitou. I když jste v pracovním poměru, ve chvíli, kdy dosáhnete důchodového věku, máte nárok na starobní důchod, i když pracujete. Výše vašeho výdělku v pracovním poměru přitom nesmí být ze strany zaměstnavatele ovlivněna vaší měsíčním důchodem. Váš zaměstnavatel nemá nárok vědět, jak vysoký důchod pobíráte a stanovit tak výši vaší mzdy s odkazem na to, že nemusí být tak vysoká, když už máte jeden příjem od státu. Výši svého důchodu máte povinnost sdělit zaměstnavateli jen tehdy, pokud je to stanovené zákonem, například pokud zaměstnavatel vede evidenci zaměstnanců kvůli nemocenskému pojištění.

Práce v důchodu přilepší samotnému starobnímu důchodu

Jako pracující důchodce máte stejné nároky jako ostatní zaměstnanci v aktivním věku. Tím, že ještě stále pracujete v důchodovém věku, máte nárok navýšit svůj starobní důchod. Ten vám vypočítá místní správa ČSSZ. Máte nárok na navýšení starobního důchodu o 0,4 procenta vyměřovacího základu za každých 360 kalendářních dnů.

Jako zaměstnanec máte také od letošního roku znovu nárok na slevu na dani ve vašem ročním daňovém přiznání, stejně jako ostatní aktivní pracující lidé – 24 840 korun.

Pracovat můžete na DPP nebo na DPČ

Jako důchodce si kromě pracovního poměru můžete vydělávat buď na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu

Aktivní přístup se vyplatí. Práce v důchodu přilepší samotnému starobnímu důchodu

Aktivní přístup se vyplatí. Práce v důchodu přilepší samotnému starobnímu důchodu

o pracovní činnosti (DPČ). Pokud pracujete na DPP, nesmíte překročit 300 hodin ročně. Pokud váš výdělek nepřekračuje 10 000 Kč měsíčně, není předmětem veřejnoprávního pojištění. Neplatíte z něj tedy sociální a zdravotní pojištění.

Na DPČ můžete pracovat nejvíce polovinu stanovené pracovní doby. Nejvíce tedy 20 hodin týdně. Na příjmu z DPČ se vztahuje stejná povinnost platit pojistné jako u příjmu z pracovního poměru. Zdravotní a sociální pojištění je nutné odvádět, pokud měsíční příjem z DPČ přesáhne 2500 Kč.

Důchodce jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná)

Pokud začnete jako důchodce podnikat, nemusíte ze svého výdělku odvádět první rok platit žádné zálohy na sociální a zdravotní pojistné. Ty se začnou platit až na základě vyměřovacího základu stanovené podle ročního zúčtování daně. Stát na vaše podnikání pohlíží jako na vedlejší činnost. Pojistné za vás odvádí stát.

Vaše povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojistné nastane, pokud si vyděláte za rok více než je rozhodná částka. Pro rok 2015 činí 63 865 Kč. Pak musíte měsíčně odvádět zálohu 778 Kč na pojistné při výkonu vedlejší činnosti.

Pokud jako senior OSVČ platíte sociální pojistné, máte podle nárok na přepočet důchodu a navýšení o 0,4 procenta výpočtového základu za každých 360 odpracovaných dní.

Jiné podmínky pro OSVČ v předčasném důchodu

Pokud začnete podnikat v předčasném důchodu, pak stát nenahlíží na vaše podnikání jako na vedlejší činnost. Jedná se o hlavní činnost a jste povinni platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění stejně jako ostatní OSVČ v aktivním věku, které jsou stanovené každý rok zákonem.

Výdajové paušály platí i pro důchodce OSVČ

Jako důchodce OSVČ máte nárok na základní slevu na dani ve výši 24 840 Kč. Můžete také uplatňovat výdajové paušály. Podnikatelé v živočišné výrobě a řemeslníci si mohou odečíst 80 procent daňového základu, ostatní živnostníci 60 procent. Svobodná podnikání nebo lidé, kteří mají příjmy například z autorských honorářů, si mohou odečíst 40 procent. Jedná se například o advokáty, lékaře nebo tlumočníky.

Autor: Zpracováno podle LN, ČSÚ
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..