Vláda bude asi věk odchodu do penze každých pět let přehodnocovat

Říj 24 2014

Věkovou hranici pro odchod do důchodu by v budoucnu mohla každých pět let posuzovat vláda. Podle délky života a dalších kritérií by pak případně zvyšování věku pro nástup do penze buď přibrzdila, nebo urychlila. Navrhla to důchodová komise zástupců stran a expertů. Novinářům to dnes po jejím jednání řekl její předseda Martin Potůček. Podle něj by k prvnímu přehodnocení kabinet mohl přistoupit na konci tohoto desetiletí.


Věk nástupu do penze není v Česku pevně stanoven, každoročně se zvyšuje u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce. Postupně by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat. Do penze v 65 letech by měli jít muži, bezdětné ženy a matky s jedním dítětem v roce 2030. V 67 letech půjdou do důchodu lidé, kteří se narodili v roce 1977.


“Je zřejmé, že členové týmu jsou přesvědčeni o tom, že nynější nastavení systému se nemusí v nejbližších letech měnit. Věk odchodu do penze roste. Vláda se k nastavení bude jednou za pět let vracet, při nepříznivém vývoji by musela navrhnout změny,” uvedl Potůček.


Život v Česku se prodlužuje a seniorů přibývá. Nyní tvoří asi 17 procent společnosti. Výdaje na penze jsou vyšší než příjmy a v důchodovém systému chybí kolem 50 miliard Kč. Propadání do dluhů brzdí už nyní postupné odsouvání věkové hranice pro nástup do penze.


Vláda by k posuzování každých pět let měla dostat demografické prognózy. Připravil by je statistický úřad. Podle Potůčka by vycházel nejen ze svých údajů, ale využil by i zprávu demografů Vysoké školy ekonomické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Kritériem by bylo nejen prodlužování doby dožití po nástupu do důchodu, ale třeba i takzvaný index závislosti. Ten zachycuje počet seniorů na počet osob v aktivním věku.


Podle předpokladů by člověk měl v penzi strávit v průměru zhruba 19 až 21 let. Pokud by se výsledky zpráv od tohoto pásma odchylovaly, kabinet by přišel s úpravou tempa růstu důchodového věku. Mohl by navrhnout jeho zrychlení i zpomalení.

Podle Potůčka by se model pětiletého posuzování mohl v příštím roce dostat do zákona. Penzijní věk by vláda mohla ale přehodnocovat i svým nařízením. Zatím není jasné, jaká legislativní cesta se zvolí.


Vládní strany původně kritizovaly, že důchodová věková hranice chybí. Ve své koaliční dohodě uvedly, že zřídí komisi, která připraví maximální hranici věku odchodu do důchodu. Evropská komise a další instituce Česko opakovaně kritizovaly za to, že má penzijní věk ve srovnání s některými jinými vyspělými zeměmi nízký.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..