Vláda se shodla na důchodové reformě

Čvn 29 2011

O velké důchodové reformě, která mimojiné bude znamenat dobrovolné spoření na soukromé penzijní účty, bude ještě jednat Poslanecká sněmovna. Činitelé vládní koalice se na jejich základních rysech shodli, a proto si pojďme říct, jak se změní důchody po této zásadní reformě.

 

Spoření na soukromé penzijní účty

VelkaDuchodovaReforma2Velká důchodová reforma zavádí spoření na soukromé penzijní účty. Znamená to, že důchody nebudou do budoucna financovány pouze ze státního průběžného systému, ale budeme mít volbu si na ně spořit sami na své individuální penzijní účty. Toto spoření bude dobrovolné. Ministra práce a sociálních věcí Jaromír Drábek původně uvažoval o povinném spoření. Lidé mladší 35 let se pro tento druh spoření na důchod mohou rozhodnout kdykoliv. Lidé starší 35 let se tak musí rozhodnout nejpozději do 31. prosince 2012. Individuální spořící penzijní účty, které budou spravovány soukromými penzijními fondy, tak začnou fungovat již od 1. ledna 2013. Ze soukromého spoření pak nebude již možné vystoupit. Nutnost zavést soukromé důchodové účty vyplývá z toho, že při stárnutí populace a zvyšujícím se poměru počtu důchodců na ekonomicky aktivního jedince, již nemůže státní systém výplatu penzí zajistit pouze sám.

 

Co mi nabídnou soukromé penzijní fondy

Fondy pro soukromé důchodové spoření nabídnou v podstatě čtyři investiční strategie podle míry rizika investice. Nejrizikovější se z tohoto pohledu budou jevit fondy, které vložené částky investují převážně do akcií. Počítá se i s existencí fondů, které budou investovat výhradně do českých státních dluhopisů. Ty budou vhodné pro ty, kteří mají zájem o státní garanci. Povinností účastníků soukromého penzijního spoření bude odvádět minimálně tři procenta z hrubé mzdy a navíc dvě procenta z mzdového základu do průběžného systému. Soukromým střadatelům se tak zhruba o pětinu sníží základ pro výpočet důchodu ze státního systému. Počítá se, že již velkou roli pro budoucí důchody hrát nebude.

 

Jak se k penězům ze soukromých fondů dostanu

Při odchodu do důchodu budou existovat de facto dvě možnosti jak si nechat vyplácet za léta naspořené částky. Je třeba zdůraznit, že nepůjde o jednorázový výběr. Individuální střadatelé budou mít možnost volby mezi pravidelnou doživotní rentou nebo rentou vyplácenou po dobu (minimálně)20 let. Z tohoto pohledu se pak jako lehce ztrátové jeví spoření pro důchodce, kteří se dožijí nižšího věku. Kromě toho si lidé mohou zvolit výplatu pozůstalostního důchodu po svého manžela nebo manželku. Zde ovšem na dobu maximálně tří let, případně rentu na dobu určitou.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..