Jak na jarní úklid bez zdravotních následků

Dub 11 2015

Nablýskaná domácnost po dlouhém a náročném jarním úklidu přináší uspokojení, ale často také potíže se zády.  Pečlivý jarní úklid nám z našeho domu nebo bytu udělá znovu příjemnější místo. Na druhou stranu si někdy neuvědomíme, že při úklidu často zatěžujeme jednostranně páteř a záda, která pak začnou bolet. Při úklidu hrozí také pád a nestává se to ojediněle. Podívejme se na to, jak následným potížím můžeme předcházet.

Zahřívání před úklidovým maratonem

Na jarní úklid byste si měli udělat dostatek času. Nejvíce času vám zaberou kuchyň s koupelnou. Výsledek v nich bude ovšem o to lepší. Naplánujte, zda vám na jarní úklid stačí víkend nebo je praktičtější uklízet pár hodin během dne po celý týden. Drhnutí podlahy nebo čištění oken v celém bytě nebo domě můžeme považovat za malou sportovní aktivitu. Odborníci radí, že bychom před každým sportem měli zahřát své svaly, které povolí napětí. Rozhýbejte proto horní končetiny a ramena. Udělejte si pár koleček svižné chůze kolem vašeho domu nebo po ulici. Vaše svaly se uvolní a zahřejí. Tímto způsobem můžete předcházet pozdějším potížím nebo zraněním. Bolesti zad se objevují nejčastěji díky špatnému držení těla. Přímo při vysávání podlah tíhnou mnozí k tomu, že se ohýbají dopředu, protože sací trubice je příliš krátká. To způsobuje neúměrné zatížení kolen a svalstva podél páteře. Někdy bývá výsledkem ústřel v bederní páteři, který se lidově nazývá hexenšus. Jednoduše nasaďte na sací trubici teleskopickou vysunovací tyč, s kterou pohodlně dosáhnete při vysávání na hůře přístupná místa.

Optimální čas pro vytřídění nepotřebných věcí

Jarní úklid představuje rovněž ideální příležitost zbavit se starého oblečení, knih nebo jiných nepotřebných věcí. Buďte razantní a radikální. Všechno, co jste už déle než rok nepotřebovali, nebudete potřebovat pravděpodobně vůbec.

Pokud úklid trvá déle, dejte si dostatečnou pauzu

Přepětí páteře hrozí hlavně v situaci, kdy uklízíte hůře přístupná místa. Například prostory pod skříněmi. Prokládejte úklid dostatečně dlouhými přestávkami, kdy se napřímíte a uvolníte napjaté zádové svaly. Napřimujte se ovšem pomalu, abyste příliš nezatížili krevní oběh a mohla se vám zamotat hlava. Rozdělte si úklid do etap a mezi etapami si dejte lahodnou kávu. Při dlouhém úklidu to pomáhá k získání dalších sil. Pokud při úklidu zvedáte a taháte těžké krabice nebo truhlíky s květinami, zvedejte předměty vždy ze sedu s pokrčenými koleny a předměty při zdvihání a nošení držte u těla. Nikdy věci nezvedejte v předklonu s nataženými dolními končetinami. Pro čištění využívejte prostředky, které jsou šetrné pro prostředí, ale také vaši kůži. V případě potřeby používejte ochranné rukavice.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..