Kulturní dům na okraji Plzně bude denním stacionářem pro seniory

Zář 14 2014

ČTK – Kulturní dům v Plzni-Červeném Hrádku, který před 25 lety nechtěně proslavil svým směšným projevem bývalý šéf komunistů Miloš Jakeš, chce město přestavět na denní stacionář pro seniory a mateřskou školu. Na návrh městského obvodu Doubravka město objekt převezme od státu za symbolickou korunu, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).


“Byl nám nabídnutý Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, záměr převzetí už schválilo zářijové zastupitelstvo. Chceme do toho jít,” uvedl. Nevyužívaný objekt, který je ve špatném stavu, čeká rekonstrukce a úpravy. V dokončených studiích nejsou spočítány náklady, ale měly by být mezi deseti až 20 miliony korun.


“Senioři by docházeli do komunitního centra, kde by spolupracovali s dětmi. Ty by je bavily a staří by dětem pomáhali. Ve světě se údajně tyto projekty osvědčily,” uvedl.


V kulturním domě vystoupil v červenci 1989 před komunistickými funkcionáři tehdejší generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš. Záznam jeho vystoupení vyvolával mezi lidmi smích a Jakeš se stal nechtěnou komediální hvězdou druhé poloviny roku 1989. Projev byl pro mnohé Čechy i Slováky signálem, že režim už není tak silný.


Další sociální projekt projednali plzeňští radní tento týden. V třípodlažním domě v Zábělské ulici, patřící také po čtvrť Doubravka, bude od příštího roku 20 garsoniér, jedno- a dvoupokojových bytů. Senioři, kteří například nezvládají platit nájemné ve větších městských bytech, tam zaplatí 50 Kč za metr čtvereční měsíčně místo běžných 82,10 Kč. Za stejný nájem už nyní město nabízí na 400 bytů se zvláštním režimem.


Dům opravila Plzeň v roce 1995 se státní dotací. Vybudovala tam 20 sociálních bytů pro rodiny a matky s dětmi v naléhavé situaci. Byty se teď rekonstruují za téměř tři miliony Kč.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..