MMR chce na komunitní bydlení seniorů poslat 120 milionů korun

Lis 24 2014

ČTK – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce v příštím roce podpořit výstavbu komunitního bydlení pro seniory. Plánuje na to vyčlenit 120 milionů korun. Na diskuzním setkání Stavebního fóra o tom informoval ředitel odboru politiky bydlení MMR Jiří Klíma. Plán resortu však ještě musí schválit ministerstvo financí, které rozhoduje o tomto typu státní podpory.


“Kromě tradiční podpory výstavby pečovatelských a vstupních bytů chceme nově dotovat také výstavbu komunitních bytů pro seniory. V předběžném rozpočtu na příští rok na to navrhujeme 120 milionů korun,” prohlásil Klíma s tím, že celkem má MMR na podporu bydlení v příštím roce naplánováno 550 milionů korun.


Komunitní dům seniorů bude podle MMR určen pro lidi starší 60 let s čistým průměrným měsíčním příjmem do jednonásobku průměrné mzdy (u dvoučlenné domácnosti s příjmem do 1,2násobku). Musí ho tvořit minimálně deset a maximálně 25 bytů. “Pokud by jich bylo méně, tak by se komunita nevytvořila. Při vyšším počtu bytů by to byl také problém,” podotkl Klíma.


Setkávání se sousedy má také napomoci povinná společenská místnost, společná kuchyňka s možností sdíleného stravování a ošetřovna. “V domě mohou být také další prostory podporující komunitní život, například hobby místnost, televizní místnost či letní terasa krytá pergolou,” vyjmenoval Klíma s tím, že sdílené prostory musí mít minimálně 40 metrů čtverečních.


Výstavbu i standardní vybavení těchto místností půjde podle návrhu hradit z dotace. “Společné prostory však nesmí být 20 let komerčně využívány,” upozornil Klíma. K využívání těchto prostorů má nájemce motivovat také to, že část nájemného za společné prostory bude rozpočítána na jednotlivé byty.


V komunitním domě naopak podle podmínek dotace nebude možné poskytovat pobytové sociální služby, v obci však musí být dostupná alespoň jedna z terénních sociálních služeb.


MMR bydlení podporuje od svého vzniku. Jen letos rozdělí dotace za více než 443 milionů korun. Celkem už na podporu bydlení rozdělil resort takřka tři miliardy korun, od roku 2003 tak se státní podporou vzniklo 12.199 nových bytů.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..