Plzeň nabízí levné bydlení seniorům, kteří nezvládají vyšší nájem

Zář 13 2014

ČTK – Seniorům, kteří nezvládají platit nájemné například ve větších městských bytech, nabídne Plzeň levnější bydlení. V domě v Zábělské ulici ve čtvrti Doubravka dá město k dispozici 20 garsoniér, jednopokojových a dvoupokojových bytů, za které důchodci zaplatí měsíční nájem 50 korun za metr čtvereční místo běžných 82,10 Kč. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Miloslav Šimák (ČSSD).


Šanci získat byt v třípodlažním domu budou mít důchodci a lidé dva roky před důchodem, pro které je obtížné zvládnout placení nájmu velkého bytu nebo kteří musejí žádat o státní příspěvek na bydlení. “Takových lidí přibývá. Proto jsme se rozhodli pro řešení takové situace vyžít domu, který byl původně azylovým domem pro ubytování matek s dětmi v naléhavé situaci,” uvedl Šimák.


Byty budou moci dostat lidé, kteří by kvůli věku nebo zdravotnímu stavu obtížněji sháněli byt, zároveň ale musí být soběstační a bez potřeby komplexní péče. Dům totiž nemá výtah. Nájemní smlouvy, které město nabídne, budou na 12 až 23 měsíců s možností obnovy vždy na další rok. Pokud by se nepřihlásilo dost zájemců z řad seniorů, zbylé byty by magistrát nabídl i dalším lidem, ale už za 82,10 Kč za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Šimák ale předpokládá, že o byty bude mezi důchodci zájem. Za stejné nájemné už nyní město nabízí na 400 bytů se zvláštním režimem. O jejich přidělení spolurozhodují i sociální pracovníci.


Dům v Zábělské ulici město se státní dotací v roce 1995 opravilo a vybudovalo tam 20 sociálních bytů pro rodiny a matky s dětmi v naléhavé situaci. Tamní klienti ale často neplatili nájem a město v roce 2007 vyčlenilo dům pro byty zvláštního určení s pečovatelskou službou. Protože se ale nepodařilo sehnat peníze na postavení výtahu, od tohoto záměru radnice ustoupila a nyní byty nabízí seniorům. Byty se nyní rekonstruují za téměř tři miliony korun. Noví nájemníci by v nich mohli bydlet zhruba od nového roku.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..