Pomůcky při postiženích sluchu

Bře 11 2014

Celosvětově 50% lidí s poruchou sluchu je starších 65 let. Přitom 4 z 5 sluchově postižených nevyhledají žádnou pomoc. Stárnutí je nejčastější příčinou ztráty sluchu. Sluchové ztráty ze stárnutí patří mezi nejčastější sluchová postižení. Příčinou je postupná degenerace vláskových buněk vnitřního ucha, což je typickým projevem stárnutí. Nedoslýchavost spojená se stářím se nazývá presbyacusis. Charakteristickým rysem je zhoršení sluchu a snížená srozumitelnost řeči. Projevy presbyakuze není možné léčit léky ani operativně. V tomto případě pomohou sluchadla. V hovorové řeči se také setkáváme s výrazem naslouchadla nebo naslouchátka. Správný je název sluchadla.

To, že s naším sluchem není něco v pořádku, popisují nejlépe následující situace. Máme potíže porozumět hovoru lidí, který je veden v hlučném prostředí, například v restauraci. Musíme mít zesílenou televizi více než ostatní členové rodiny. Na jedno ucho slyšíme hůře než na druhé a nebo se nám zdá, že lidé kolem mluví nesrozumitelně.  V takovém případě je důležité nechat si důkladně vyšetřit sluch, rozpoznat sluchovou vadu a nasadit správnou léčbu. Sluch už se neobnoví, ale pomohou zařízení, která nazýváme sluchadla.

Sluchadla – elektronická zařízení pro lidi se sluchovým postižením

Sluchadla jsou elektronická zařízení pro lidi se sluchovým postižením. Sluchadla neobnovují sluch, ale pomáhají účinně využívat zbytkového sluchu, zesilovat zvuk a hlavně mluvenou řeč na frekvencích, kde je sluchová citlivost snížena. Podle umístění sluchadel rozlišujeme:

Kanálová sluchadla

Umísťují se hluboko do zvukovodu, jsou ze všech sluchadel nejmenší, a proto jsou sotva viditelná. Sluchadla jsou barevně odlišena pro rozlišení, do kterého ucha patří, zdali do pravého nebo levého.

Zvukovodová sluchadla

Umísťují se do zvukovodu. Jsou jednodílná. Součástí je tzv. skořepina, která se vyrábí na zakázku na základě otisku zvukovodu uživatele sluchadla. Menší nevýhodou těchto sluchadel je, že pro manipulaci s nimi potřebujeme mít dobrý zrak a být zruční. Sluchadla jsou totiž velmi malá. Jsou také barevně rozlišena.

Závěsná sluchadla

Jsou to klasická sluchadla, která se zavěšují za ucho a jsou pomocí trubičky spojena s ušní tvarovkou. U těchto sluchadel rozlišujeme několik modelů. Je to velmi výkonný model, který pomáhá lidem s těžkou sluchovou ztrátou. Model se směrovým mikrofonem usnadňuje poslech lidské řeči v hlučném prostředí. Poslední řadou jsou modely s dálkovým ovládáním s přepínáním na jednotlivé poslechové programy. Sluchadla obsahují mikrofon, zesilovač s regulátorem hlasitosti, filtry, reproduktor, uštní tvarovku a baterii.

V dnešní době se používají i sluchadla digitální, která jsou natolik malá, že ve zvukovodu jsou prakticky neviditelná. To však neznamená kompromis v kvalitě reprodukce zvuku. Ten se shoduje se zvukem z CD nahrávky. Digitální sluchadla jsou také schopny redukovat okolní nežádoucí hluk a zdůraznit řeč plynulou a automatickou regulací zvuku. Existují sluchadla s reproduktorem přímo ve zvukovodu nebo s reproduktorem v uchu.

 

Eshop.penzista.net nabízí závěsné sluchadlo WOOH s třemi různými ušními úchytkami, které je tak použitelné pro různé velikosti ušních boltců. Více ZDE.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..