Pomůcky pro pacienty s demencí

Led 29 2011

Demence nepředstavuje konkrétní nemoc. Jedná se o syndrom neboli soubor příznaků, které charakterizují určitý chorobný stav. Vzniká následkem chronického nebo progresivního onemocnění mozku. Objevuje nejčastěji ve vyšších věkových kategoriích. Ve věku mezi 50 a 70 lety se vyskytuje zhruba u 1 procenta obyvatel, s narůstajícím věkem její výskyt prudce stoupá – ve věku 90 let postihuje až 50 % obyvatel. Incidence onemocnění je 190 na 100.000 jedinců. Typické příznaky demencí jsou zhoršení paměti, ztráta tzv. novopaměti, porucha řeči, neschopnost vykonávat složitější a účelné pohyby. Nemocný má poruchy chování a nálady. Toulá se, je agresívní, dochází u něj k poruše příjmu potravy, je apatický, depresívní, vyskytují se u něj halucinace nebo bludy. V konečné fázi přichází ztráta soběstačnosti, toulání, inkontinence a paranoia.

 

Léčba demence se dělí na farmakologickou a nefarmakologickou. Nefarmakologická léčba je komplexní a zahrnuje udržování určité pravidelnosti, denního režimu nemocného, používáme u něj reminiscence, provádíme s ním smysluplné aktivity. U pacienta s demencí jsou poškozeny tzv. kognitivní funkce, tj. paměť, pozornost, zrakově prostorové a řečové schopnosti. Tyto funkce je nutné s nemocnými trénovat. K tomu slouží kognitivní trénink.

 

 

 

Sada pro kognitivní trénink

Sada pro kognitivní trénink byla vytvořena ve spolupráci s firmou Lundbeck a Českou alzheimerovskou společností. Sada obsahuje řadu různě složitých pomůcek, které jsou vhodné k aktivizaci lidí v jednotlivých stádiích demence.

Sada obsahuje hry a úkoly, rozlišené podle stupně demence:

·         Skládačky

®    Podporují rozpoznávání, prostorové myšlení, představivost, konstrukční schopnosti, jemnou motoriku, koncentraci

®    Skládačky jsou v různých stupních obtížnosti, pro usnadnění manipulace lze použít rámečky a předlohy

®    V sadě je obsaženo 7 variant – obrázky skládající se ze 2 dílů, skládačky z vodorovných či svislých dílů, kulatá skládačka (dort), skládačka z obdélníkových dílů a nejobtížnější skládačka z nepravidelných dílků

 

·         Pexeso

®    Podporuje krátkodobou paměť, rozpoznávání, logické myšlení, koncentraci a jemnou motoriku

®    Pexeso se používá převážně v nejjednodušší variantě

®    Varianty klasická a klasická s menším počtem obrázků

 

·         Obrázky

®    Podpora logického myšlení, rozpoznávání, logické myšlení, koncentraci a jemnou motoriku

®    Obrázky k hledání logických souvislost

 

·         Domino

 

Sadu pro kognitivní trénink byla vytvořena v Českém gerontologickém centru. Sada obsahuje řadu různě složitých pomůcek. Sadu lze získat na kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Zhruba za 750 Kč vč. DPH.

Trénování paměti pro seniorskou veřejnost.

Zahrnují hrátky s jazykem, logická cvičení, testy, jednoduché početní úkony. Různé techniky, jak si lépe zapamatovat informace.

Pro pečující o nemocné s demencí byly vydány také některé knihy, které pomáhají zorientovat v dané problematice. Doporučit můžeme knihu Alzheimerova nemoc v rodině na Sociální aspekty péče o nemocného s demencí.

 
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..