Schodišťová zdviž

Úno 03 2011

Treppenlift1Patří k technicky náročným pomůckám pro osoby s omezenou hybností. Složitostí zařízení odpovídá i cena, která se částečně blíží k nákupní ceně za malé auto. Cena závisí na jedné straně na nabídce od výrobce, na druhé straně na konstrukční náročnosti. Zdviže pro přímé schodiště jsou konstrukčně jednodušší a proto levnější než zdviže pro úzké točité schodiště. Instalace zdviže na točitém schodišti také vychází dráž. Jedná se proto o investici, která musí být financována soukromě.

Montáž schodišťové zdviže

Schodišťovou zdviž lze popsat jako pojízdné křeslo umožňující vzestupný nebo sestupný pohyb. Systém schodišťové zdviže se skládá z vodící kolejnice, případně z vodících trubek, které fixují sedačku do celého systému a z vlastního zařízení, které obsahuje pohonnou jednotku, ovládání a eventuálně akumulátor. Zdviž je poháněna z domácí elektrické sítě, pro kterou slouží vnitřní akumulátor pouze jako pojistka v případě výpadku elektrického proudu.

Sedačky špičkových modelů jsou vybaveny loketní opěrkou a stupátkem. Dají se i pootočit, čehož lze využít pro komfortnější pohyb na zdviži. U některých zdviží je natáčecí pohyb opěrky nebo stupátka ovládán přímo elektromotorem. Sedačka je vybavena senzory, které snímají správnou polohu uživatele v ní, a tak zabezpečí, že pohyb zdviže se spustí až ve chvíli, kdy je uživatel bezpečně usazen. Pokud senzory zaregistrují překážku v cestě zdviže, sedačku zastaví.

Místo sedačky může být zdviž vybavena platformou, která umožňuje transport např. invalidního vozíku přímo ve schodišťové zdviži do vyšších pater.

 

Schodolez

Kromě schodišťových zdviží nebo plošin existuje zařízení, které se nazývá schodolez. Slouží pro překonávání schodišť nebo jiných architektonických bariér pro invalidní vozíky a není omezeno na trvalou instalaci pouze na jedno schodiště. Skládá se ze dvou transportovatelných částí a vyžaduje pouze jednoduchou montáž. Schodolez se dodává s příslušenstvím, které umožňuje ovládání buď prostřednictvím doprovázející osoby nebo existují alternativy schodolezu, které jsou ovádány přímo osobou, která se přepravuje. Častěji se používá varianta s doprovázející osobou. Ta totiž neklade žádné nároky na fyzickou připravenost přepravované osoby a ta cítí bezpečí při doprovodu jiné osoby. Schodolez je volně přenosný, dá se dobře převážet např. v autě. Nehradí jej zdravotní pojišťovna, ovšem sociální odbor při městském úřadu, vám může přispět až 100% ceny schodolezu. Bližší informace můžete získat u společnosti Ortoservis, která Vám kromě pomůcek pro tělesně postižené, nabízí také jejich záruční a pozáruční servis.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..